Když by v pátek byl přírůstek 15 tisíc nakažených, lockdown nastane, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2020

Česká republika podle počtu případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden je na druhém místě ve světě. Hůř epidemii zvládá jen Andorra. Počty nakažených mají rostoucí tendenci, a to i přes skutečnost, že vláda zavedla tvrdá opatření. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka se v pátek rozhodne o případném zavedení takzvaného lockdownu, řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Situace je velmi vážná. Počty nakažených lidí v Česku extrémně rostou. Stejně jako hospitalizací s covid-19. Současná data ukazují, že jde o 3519 pacientů. Reprodukční číslo se v pátek pohybovalo mezi hodnotou 1,4 a 1,5. To znamená, že jeden nemocný nakazil přibližně jednoho a půl dalšího člověka.

Na konci týdne se bude podle ministra Jana Hamáčka rozhodovat, co bude s Českou republikou dál. "Věřím, že opatření zaberou. Podle mého musí. Pokud ne, tak by to popíralo veškeré mezinárodní zkušenosti a analýzy. Ve čtvrtek či v pátek to ministerstvo zdravotnictví vyhodnotí a uvidí se. Kdyby to nezabíralo, nebo by to nezabíralo dostatečně, tak je potřeba v restrikcích ještě přitvrdit," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Mezi dalšími opatřeními by byly určitě roušky i mimo vnitřní prostory. "Roušky venku stoprocentně. Určitě další opatření, které omezí mezilidský kontakt. Pokud by měl přijít tvrdší lockdown, tak se bez nějakého ekonomického důsledku neobejdeme," vypočítal Jan Hamáček.

Existuje i hypotetická varianta nepopulárního lockdownu, tedy zmrazení života v Česku. Počty nakažených by ale musely dramaticky vystřelit. "Pokud by se ukázalo na konci týdne, že to vůbec nefunguje, tak by lockdown měl přijít okamžitě. Ale bavíme se opravdu čistě hypoteticky. Pokud by se třeba v pátek ukázalo, že za uplynulých 24 hodin to vyskočilo k 15 až 18 tisícům nakažených, tak není o čem mluvit. V případě, že by se vidělo, že je 8 až 10 tisíc nakažených, tak by bylo vidět, že opatření pomalu zabírají," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra s nadějí, že současná opatření pomohou odvrátit katastrofický scénář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.