Když nebude proočkováno 60 procent populace? Onemocnění bude pokračovat, říká epidemiolog

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2020

Očkování novou vakcínou proti covid-19 by mělo být tím, co potlačí epidemii a vrátí život v Česku do stavu, jaký známé před březnem letošního roku. Tedy bez vládních opatření, bez roušek a strachu. Podle ministerstva zdravotnictví by se mělo proočkovat až 60 až 70 procent populace. Ovšem nastává otázka, co se stane, když dobrovolné očkování většina lidí odmítne podstoupit? "Nadále budou vznikat onemocnění," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56).

Vládní opatření, roušky, rozestupy, desinfekce na každém rohu a obava z nákazy se promítly do života každého občana. Už jen málokdo si vybaví, jak vypadal život, než se vir SARS-CoV-2 dostal na naše území. V souvislosti s koronavirem podle statistik zemřelo v Česku přes 9 tisíc lidí.

Teď se očekává, že právě vakcína proti novému typu koronavirové infekce potlačí šíření viru. Zatímco Evropa čeká na první schválenou vakcínu proti koronaviru, řada zemí se již dávno začala připravovat na okamžik, kdy první dávky dorazí. V Česku ale zůstává stále mnoho neznámých, podle ministerstva zdravotnictví je očkovací strategie těsně před dokončením.

Známé je, pro koho budou první dávky určené. Nejprve ji dostanou rizikové skupiny - tedy lidé s oslabenou imunitou, starší 65 let a chronicky nemocní. Mezi prvními dostanou vakcínu i zdravotníci. Kritickou infrastrukturu, tedy třeba členy vlády, čeká očkování až v druhé vlně. Ve třetí a poslední vlně dojde na všechny ostatní, tedy na zájemce. Očkování bude dobrovolné a hradit ho budou pojišťovny. Podle ministerstva je potřeba, aby bylo proočkováno 60 až 70 procent populace, pak bychom měli mít vyhráno. Jenže řada lidí má z nové vakcíny obavy a dá se předpokládat, že plán ministerstva nebude splněn.

"Kolektivní imunita vzniká až po proočkování či přirozeném promoření vysokého procenta populace. U hodnot pod 60-70 procent s ní počítat nemůžeme. Proto nedojde k potlačení cirkulace viru v populaci a nadále budou vznikat onemocnění, byť s nižší frekvencí a ne v plošném měřítku," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, co se stane, pokud nedojde k proočkování daného cíle.

Ministerstvo zdravotnictví chce podpořit rozhodnutí lidí kapaní, která ale je zatím jen v přípravách a nemá zatím konkrétní obrysy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.