Když rodiče odmítnou testování dítěte, netuším, jak to bude s jeho vzděláváním, míní ředitelka školy

Barbora Novotná je ředitelka a majitelka školy B-English
Barbora Novotná je ředitelka a majitelka školy B-English
Foto: Archiv Barbory Novotné

Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (50), že od 1. března je stále počítáno s tím, že se někteří žáci vrátí do školních lavic a dojde alespoň k částečnému obnovení standardního fungování českého školství. Vše ale záleží na tom, aby v té době byl v platnosti pandemický zákon a v neposlední řadě se do škol distribuovaly antigenní testy pro kontrolní testování dětí na onemocnění covid-19. "Není mi jasné, jak bude škola přistupovat k žákovi, potažmo jeho zákonnému zástupci, který odmítne svého syna nebo dceru testovat neinvazivními antigenními testy," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz ředitelka a majitelka školy B-English Barbora Novotná.

Otázkou tedy zůstává to, jak má vláda vyřešenou situaci, kdy rodiče nedají souhlas s testováním jejich dítěte, které se pak nebude moci účastnit výuky ve třídě se svými spolužáky.

"Právo na vzdělání zahrnuje právo na povinné základní vzdělávání pro všechny a ani krizový zákon v době nouzového stavu tento fakt na základě paragrafu pět neovlivňuje. Není mi jasné, jak bude škola přistupovat k žákovi, potažmo jeho zákonnému zástupci, který odmítne svého syna nebo dceru testovat neinvazivními antigenními testy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Barbora Novotná, ředitelka a majitelka školy B-English v Králově Dvoře a mimo jiné také životní partnerka zpěváka a bývalého finalisty pěvecké show Juliána Záhorovského (36).

Sama nedokáže pochopit, jak to bude nadále probíhat se školní docházkou, prezenční výukou a jak významnou roli v tomto ohledu hrají zákonní zástupci. "Nelze přece na základě nesouhlasu zákonných zástupců s testováním dítěti odepřít osobní přítomnost na prezenční výuce, omluvit absenci a zadat úkoly na doma, nebo ano?" vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz ředitelka velmi uznávané školy, které se podařilo díky nezdolnému odhodlání a podpoře rodičů založit v pouhých 21 letech školu a splnit si tak sen – pracovat na sebe a věnovat se vzdělávání dětí.

Dodává, že její postoj k situaci v žádném případě nevyjadřuje jakoukoli »vzpouru« proti nařízením, která vláda zavedla. Spíše se v nich snaží hledat pochopení, efektivitu a právní základy.

"Toto není o žádném rebelství vůči vládním opatřením. Je jasné, že budeme vše dodržovat v souladu, ale musíme mít podloženo, že jsme v právu, protože doposud toto nebylo jasně řečeno tak, aby se o to škola mohla opřít," dodala Barbora Novotná pro ŽivotvČesku.cz.

Na středečním jednání by vláda měla zařadit jako jedno z témat právě návrat školáků do lavic. To by si přál také premiér Andrej Babiš (66), který však vidí současný stav v zemi jako velmi závažný a kritický a znovuobnovování fungování školství považuje za reálné pouze v případě zlepšení epidemické situace. Podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (42) záleží na dodání antigenních testů a především platnosti pandemického zákona, s čímž souhlasí i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Barbora Novotná napsala minulý týden také otevřený dopis ministrovi školství Robertu Plagovi s položenou otázkou, jak se k těžké situaci mají školy stavět, doposud na něj nedokázal reagovat.

Ve škole v středočeských Sedlčanech se 15. února rozjel experiment, který měl ukázat, zda ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.