Ke kadeřnici jen s testem. Bude se podvádět, nemohu ověřovat zdravotní stav klienta, říká podnikatelka
Od 3. května se restartují služby, kde se potkávají dva lidé - tedy klient a vykonavatel služby. Tyto služby budou pro ty, kteří se prokážou negativním testem. "Zatím moc netuším, jak se mi bude klient prokazovat, ani nevím, zda mám právo vidět klientovu zdravotní dokumentaci," uvedla pro ŽivotvČesku.cz podnikatelka Simona Tomová, která se živí jako manikérka. Redaktoři ŽivotvČesku.cz oslovili právníka, který řekl, že stát něco vydá, ale shodu v reálném životě pak hledá poskytovatel služby a jeho klient.
Od 3. května se obnoví služby, kde se potkávají dvě osoby - klient a poskytovatel služby. Mezi takové služby patří například kadeřnictví, manikůra či kosmetické práce. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ohlásil, že tyto služby se mohou obnovit za předpokladu, že dochází k ochraně dýchacích cest a poskytovatel i klient se prokážou negativním testem. Měl by se uznávat PCR test i antigenní test. Podle Petra Arenbergera se pracuje na aplikaci, která by měla prokazovat, jak je na tom dotyčný občan s testy.
Někteří podnikatelé argumentují, že nemají právo po svých klientech požadovat výpis z jejich zdravotního stavu. Je otázkou, zda do lékařské dokumentace spadá i výsledek testu na koronavirus.
"Určitě jsem ráda, že mohu jít do práce, ale mám řadu otázek. O provozovnu se dělím s pedikérkou, budeme tedy muset zjistit, jak je to s počtem osob v provozovně. Nechci být negativně naladěná, ale myslím si, že antigenní testy jsou zbytečné. Nejsou přesné a pokud člověk nemá velkou covidovou nálož, tak test nic nezaznamená. Takže ke mně vlastně může přijít nakažený člověk a prokáže se mi, že je po antigenním testu. Navíc zatím moc netuším, jak se mi bude prokazovat, ani nevím, zda mám právo vidět klientovu zdravotní dokumentaci. Co když bude pořád používat jeden výsledek a bude mi ho ukazovat dokola? Nebo si test bude dělat až přede mnou? Myslím si, že pokud jsou lidé otestovaní třeba ve firmách v rámci své práce, pak s tím samým testem mohou přijít ke mně. Podle mě je to nařízení, které nebude v reálu kontrolovatelné. Oni něco nařídí, ale už nedomyslí, jak se to bude kontrolovat. To pak kontrola musí chytnout zákazníka přímo u toho, jak tu službu čerpá, protože když řekne, že se byl jen objednat, tak na to přeci test mít nemusí. Já osobně budu vždy dbát, aby každý, kdo ke mně přijde, měl respirátor," popsala pro ŽivotvČesku.cz Simona Tomová, jaké otázky ji trápí, když uvažuje nad tím, že od 3. května může znovu vykonávat práci manikérky.
Na ministerstvo zdravotnictví redakce poslala otázky, kdo bude kontrolovat, zda klient i poskytoval služby byli skutečně otestováni a zda podnikatel má oporu v zákoně a může po zákazníkovi vymáhat, že chce znát jeho zdravotní stav. Do uveřejnění článku odpověď z ministerstva zdravotnictví nedorazila.
Podle právníka Michala Šalamouna stát něco vyhlásí, ale praktické naplňování takového nařízení pak záleží na tom, zda s tímto omezením budou souhlasit obě strany - poskytovatel služby a zákazník.
"Na tiskovce se něco řekne, ale zásadní pak je, co bude přesně napsáno do právní regulace. Já mám pocit, že vláda si otázky ani moc neklade. Oni v podstatě omezí podnikání, nebo vyhlásí, že můžete poskytnout službu jen za nějakých podmínek, pak buď dojde k nějakému konsenzu mezi poskytovatelem a klientem, takže problémy možná nevzniknou, protože je nikdo nebude vnímat jako problémy. Prostě chcete ostříhat, ale já vás nesmím ostříhat, dokud mi neukážete test. Dobře, tak mi ho neukazujte, ale já vás nemohu ostříhat. Asi GDPR trochu pláče, ale všichni jsme se shodli na službě, kterou jsme všichni chtěli, vy jste ostříhán a já jako podnikatel dostal peníze," řekl pro ŽivotvČesku.cz právník Michal Šalamoun s tím, že stát nařízení vydal a podnikatelé a jejich klienti budou hledat shodu, jak nařízení respektovat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.