Klasická "pětka" dovolenkových destinací kraluje i letos. Češi se nejvíce rozhodují na základě stravovacího programu a ceny

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2023

I když Česká republika prochází složitější dobou v rámci ekonomiky, pokud jde o letní dovolené, Češi jsou »hladoví«. Přijatelnou dovolenou za rozumné peníze letos ještě sehnat sice jde, ale možností získat to nejlepší pomalu ubývá, pro ŽivotvČesku.cz to uvedla mluvčí cestovní agentury Invia.

Pohledem do předchozích let to s dovolenými nebylo ideální. V roce 2020 bylo cestování do zahraničí téměř nemožné. Na dovolenou k moři se oproti předchozím rokům vydalo jen minimum lidí. Rok 2021 byl pak výrazně lepší a především očkovaní jedinci se mohli v podstatě bez problémů vydat téměř kamkoliv. V loňském roce se situace značně změnila a o dovolené u moře byl extrémní zájem. A i když ČR prochází letos nelehkou ekonomickou situací, Čechy to od plánů odpočinout si u moře neodrazuje. To ostatně potvrdila i v rámci dotazů redakce ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Jiřina Ekrt Jirušková.

Podobně jako loni, tak i letos u Čechů převažuje »pětka« destinací, které z pohledu ceny a nabízených služeb patří k těm atraktivnějším. "Dlouhodobě jsou pro Čechy nejvyhledávanějšími destinacemi Turecko, Řecko, Egypt, Bulharsko a Tunisko," uvedla mluvčí CA Invia na dotaz redakce.

"Zájem o ně tvoří kombinace cenové dostupnosti, kvality ubytování a zcela výrazně stravovacího programu. Řada dovolenkářů mířících do zmíněných zemí totiž preferuje takzvanou dovolenou bez starostí, tedy po letecké přepravě se o nic nestarat a využít v ideálním případě typ stravování ve formě all inclusive," zdůraznila Jiřina Ekrt Jirušková pro ŽivotvČesku.cz.

Mnoho Čechů v minulosti využívalo možnosti si zájezd koupit až několik dní před odjezdem a získat tak na něj slevu prostřednictvím takzvaného last minute. V letošním roce bude o cestování opět velký zájem, a tak je pravděpodobné, že ti, co chtějí počkat na »dovolenou ve slevě«, se ale zároveň mohou připravit i o lidově řečeno lepší komfort.

"Pokud jde o dostupnost, tak v současnosti je ideální s výběrem dovolené neotálet, protože pokud jde příkladem o rodinu se dvěma a více dětmi, tak rodinné pokoje jsou už teď velmi žádané a kapacity se v rámci dostupnosti značně tenčí. Doporučuji tedy moc dlouho nečekat," zdůraznila mluvčí s tím, že Češi se alespoň podle dat cestovní agentury nejvíce na dovolené přepravují letecky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.