Klečení před zápasem kontrolují a řeší ti, kteří nic nedokázali, říká střelec z finále MS ve fotbale

Belgický fotbalista Romelu Lukaku v pokleku.
Belgický fotbalista Romelu Lukaku v pokleku.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2021

Jako jeden z mála fotbalistů může Martin Fenin (34) říct, že vstřelil gól ve finále mistrovství světa. I když jeho branka do sítě Argentiny byla jen v kategorii hráčů do 20 let. Bývalý skvělý útočník, kterému kariéru zhatily hlavně psychické problémy, bedlivě sleduje EURO, titul by přál Německu, nelíbí se mu klečení a vystihl slabinu Chorvatů. "Jsou pod strašlivým tlakem. Oni v tom zápase s námi musí bodovat. Tento psychický tlak nám bude hrát do karet," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v současné době hraje za FK Řeporyje.

Martine, jak se vám líbil vstup české reprezentace do turnaje? Před zápasem se Skoty se hodně řešila úroveň obrany, ale hrálo se nakonec bez obdržené branky...

První poločas bylo vidět, že se nedaří nám ani Skotům. Oceňuji, že kluci ten zápas zvládli i přes horší start, to ukazuje na sílu týmu. Kritizovala se hodně obrana, ale gól jsme nedostali, takže obrana to utkání zvládla. Vítězství nad Skotskem musíme brát jako úžasný vstup do turnaje.

V pátek večer národním tým změří sílu s Chorvaty. Ti se po porážce v zápase s Anglií dostali do situace, že musí s námi bezpodmínečně bodovat. Jak to utkání bude podle vás vypadat?

Chorvati umí hrát jediným způsobem - drží balón a tvoří. Na jednu stranu je pravda, že jsou favorité a že asi mají lepší individuality. Na straně druhé ale jsou pod obrovským psychickým tlakem, oni ví, že když to utkání s námi nezvládnou, tak jsou venku z turnaje. To, že oni zabrat musí a budou z toho nervózní, nám bude hrát do karet. Myslím si, že máme nadstandardního Schicka a další dobré hráče v ofenzivě a můžeme hrát na brejky.

Jaký tedy tipujete výsledek?

Chorvati jsou pod strašlivým tlakem. Kdybych měl na někoho vsadit peníze, asi to dám na Chorvaty, ale přeji vítězství samozřejmě nám.

Který tým podle vás vyhraje celé EURO?

Líbí se mi hodně Italové, ale přál bych to Německu. Končí trenér Joachim Löw, do reprezentace se vrátil Thomas Müller, přál bych jim úspěch. Po prvních zápasech ve skupinách mě ale nejvíce zaujaly výkony Itálie a Francie.

Hodně se během EURA řeší symbolické klečení před zápasy, které má podpořit hnutí Black Lives Matter. Část fotbalové veřejnosti říká, že je třeba se vymezit proti rasismu, další fanoušci i fotbalisté ale oponují, že politika by se do sportu tahat neměla. Jak vidíte poklekávání před zápasem vy?

Tohle všechno přinesla nová doba a sociální sítě. Tam se řeší věci typu, zda si Ronaldo na tiskovce dal či nedal nějaké pití. Idioti, kteří jsou na internetu a nemají co na práci, všechno řeší, všechno rozebírají a všechno kontrolují. Youtubeři a influenceři, kteří nic nedokázali, si myslí, že jsou něco víc a všechno hlídají a všechno se rozebírá. Dříve by se nic takového neřešilo, vyšly by po zápase noviny a konec. Toto všechno s sebou nese nová doba. Já jsem proti tomu, aby se před zápasem klečelo, ale také chápu, že už je to tak obrovská politika, že ty velké týmy se na to nemohou úplně vybodnout. Naši neklečí, ukazují na znak UEFA... To bych taky nedělal, prostě normálně stát a čekat, až začne zápas. Já bych byl ještě naštvaný, že kvůli klečení se na začátek zápasu čeká. Přinesla to ale nová doba a já s tím nic neudělám. Znovu říkám, to je ta obrovská síla sociálních sítí, dneska se z něčeho udělá virál a už to jede. Všechno se řeší na internetu, žijeme na síti, takže to tak dál bude, a nikdo s tím nic neudělá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.