Kolaja oznámil konec u Pirátů po zvolení Hřiba do vedení strany, dostal hned bídu
Komentář: Oznámený odchod dřívějšího prvního místopředsedy strany Marcela Kolaji z Pirátů je pro některé důvodem k radosti a pro jiné potvrzením, že strana prochází očistou. Právě ministr zahraničí Jan Lipavský už dříve otevřeně prohlásil, že by Piráti měli »vyčistit stranu od komunistů a vypnout pirátské fórum«, což vzbudilo nemalou pozornost. A zdá se, že po sobotním zvolení Zdeňka Hřiba předsedou strany se tato slova stávají realitou – Kolajův odchod je podle některých komentářů jen dalším krokem na cestě k »očistě« strany. Ironií je, že zrovna Kolaja, bývalý europoslanec s liberálním profilem, je nyní některými označován jako »komunista«, kterého se strana konečně zbavila, všimli jsme si v redakci ŽivotvČesku.cz.
Reakce na Kolajovo oznámení o odchodu pod jeho příspěvkem na síti X jsou nemilosrdné. Jeden z uživatelů trefně poznamenal, že »Ještě pár takových odchodů a Piráti se mohou stát relevantní politickou stranou«. Další komentář s nadsázkou mluví o tom, že »Piráti se fakt čistí od komunistů. Neuvěřitelný«. Zdá se, že někteří sledující opravdu věří, že s každým odchodem se Piráti posunují blíže k politické relevanci. Na druhou stranu, je otázkou, jestli jsou tyto reakce vyjádřením naděje nebo spíše sarkastickým poplácáním po zádech těm, kteří Piráty opustili s hořkostí.
Dnes jsem ukončil členství v @PiratskaStrana. Strana se včera vydala směrem, který mi není vlastní, a proto se naše cesty rozdělují.
— Marcel Kolaja (@PiratKolaja) November 10, 2024
Mezi komentáři se objevují i tvrdší osobní útoky, které Kolaju označují za »klauna plného frustrace«, jehož »politická kariéra tímto krokem končí«. Jde o tón, který bychom mohli považovat za přehnaně agresivní a ukazuje, že politika se na sociálních sítích stala divadelní scénou pro otevřené výsměchy a urážky. Kolajovi je vzkazováno, aby »zavřel dveře a odešel, aniž bychom o něm kdy slyšeli«. Zdá se, že být součástí Pirátů s sebou nese nejen politické vyhlídky, ale i riziko stát se terčem veřejné nelibosti.
Co vlastně Kolajův odchod znamená pro samotné Piráty? Na jednu stranu to může být vítaná příležitost pro předsedu Hřiba, který se snaží stranu reformovat a vést ji středovou liberální cestou. Na druhou stranu odchod osobností, jako je Kolaja, signalizuje potenciální vnitřní rozkoly, které mohou stranu oslabit v očích voličů. Pokud se Piráti skutečně rozhodli pro »očistu« a posun směrem ke středu, otázkou zůstává, kolik dalších členů bude následovat Kolajův příklad a jaký dopad to bude mít na jednotu strany.
V současnosti stranu opuští - v sobotu oznámila odchod ze strany - Jana Michailidu, vedoucí meziresortního programového týmu Návykové chování. Členkou byla od roku 2012. Končí také vedoucí zahraničního odboru Pirátů Michal Gill. S Piráty se po šesti letech loučí také bývalá předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková.
Zda se Hřibovi podaří vybudovat relevantní politickou sílu, nebo se strana naopak rozdrobí na skupinky frustrovaných členů, kteří si budou navzájem vyčítat chyby, ukáže čas. V české politice je ovšem málo situací, které se nesetkají s ostrým výsměchem a ironií. Kolaja se tak stal dalším jménem na seznamu těch, kteří odešli s hořkostí a zůstávají terčem sarkastických poznámek internetového publika.
Hřib ve finále porazil bývalého pražského senátora Lukáše Wagenknechta, který se o zvolení do čela strany neúspěšně pokoušel už před dvěma lety. Hřib obdržel 454 hlasů z 866, Wagenknecht 401 hlasů. Hřibovi se podařilo prosadit i změnu stranických stanov, kterou podmiňoval své setrvání v čele Pirátů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.