Kolaps ledvin nebo dialýza. Takový může být následek užívání volně prodejných léků na bolest

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2020

Časté užívání volně prodejných léků může mít za následek podle lékařů poškození ledvin. V některých případech kvůli braní léků na bolest mohou lidé skončit i na dialýze. Informoval primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Petr Táborský.

"Léky nejsou sice příčinou ledvinného selhání tak často jako třeba cukrovka nebo dlouhotrvající neléčený vysoký krevní tlak. I tak se u nás v nefrologické ambulanci setkáváme i s těmito případy," uvedl Táborský.

Poškodit ledviny, ale zejména játra, mohou například volně prodejné léky na bolest, žádný by se neměl užívat denně nebo pravidelně. Podle lékaře jsou velmi nevhodné kombinace léků, zejména těch na bolest s některými léky na srdce nebo vysoký krevní tlak.

Lidé s nemocnými ledvinami musí brát také menší množství antibiotik než zdraví. Pacienti se selháním ledvin často nemohou normálně pracovat a jsou v invalidním důchodu. Pociťují také bolesti zad nebo kloubů či deprese a úzkosti. Pacienti smějí vypít jen půl až tři čtvrtě litru tekutiny denně, trápí je proto i pocit žízně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.