Kolik dětí zabije omikron: Rastislav Maďar uveřejnil, že vlna je 3,5x smrtelnější. Jihoafrický analytik takový závěr zpochybnil

Rastislav Maďar
Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2021

Jisté je, že jihoafrická varianta koronaviru dorazila do Česka, nejisté je, jak se v středoevropském prostoru bude dál chovat. Omikron byl poprvé zaznamenán 9. listopadu v Jihoafrické republice a není jasné, jaký reálný dopad bude mít na Česko, které je zčásti promořené a zčásti proočkované. Rastislav Maďar (48) sdílel názor, že omikron je v JAR 3,5x smrtelnější pro děti než předchozí varianty. Proti jeho tvrzení vystoupil jihoafrický datový analytik Richard Welch. Epidemiolog Maďar pro ŽivotvČesku.cz později uvedl, že ohledně dětské populace vyzývá k opatrnosti a chce varovat.

V České republice se varianta omikron objevila na konci listopadu. Do země ji dovezla žena z Liberce, která pobývala v Namibii. Druhý zaznamenaný případ měl přímou spojitost s případem prvním. Laboratoře v Libereckém kraji k 28. prosinci potvrdily od konce listopadu deset případů varianty omikron. Osm nakažených si ji přivezlo ze svých zahraničních cest, ve dvou posledních případech jde o lidi, kteří se nakazili v rodině. Dalších 54 případů je hlášeno z Jihomoravského kraje. Omikron se šíří Českem, otázkou je, co to bude znamenat pro populaci a zda se začnou intenzivně plnit nemocnice a jednotky intenzivní péče.

Přístupy českých expertů k omikronu se dají rozdělit do tří proudů - uklidňující, alarmující a racionální. Velmi uklidňující přístup zastává imunolog Jiří Šinkora, podle kterého virus domutoval do poslední fáze a bude připomínat klasické sezónní respirační onemocnění, které v populaci už zůstane. Vakcinolog a epidemilog Jiří Beran zvolil přístup opatrný a racionální, když pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že nechce věštit, jak bude leden v Česku vypadat. Podle něj v Česku nejsou sesbírána data, která by dávala jasnou odpověď na to, jak se epidemie bude vyvíjet.

Alarmující přístup zvolil člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) epidemiolog Rastislav Maďar, podle kterého omikron může představovat obrovské nebezpečí pro dětské kolektivy.

"Prosím vládu, aby dnes zvážila přísnější protiepidemická opatření. Informace o úmrtí 3,5x více dětí v JAR než v jiných předchozích vlnách nemůžeme brát na lehkou váhu. Rychlé vpuštění omikronu bez větších překážek do populace je však nežádoucí i z dalších důvodů," uvedl epidemiolog 22. prosince na svém Twitteru.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka (61) ve středu 29. prosince oznámilo, že od 17. ledna se vrací povinné testování pro zaměstnance. Bude probíhat po třech až pěti dnech a bude se týkat i těch lidí, kteří jsou očkovaní. Od 4. ledna se také rozšíří možnost očkování třetí dávkou už po pěti měsících i pro lidi starší 18 let. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu také uvedl, že omikronová situace v Česku připomíná klid před bouří, v některých krajích už se jihoafrická varianta šíří komunitně.

Otázkou ale je, s jakou silou omikron v Česku udeří. Nejnovější data z Velké Británie ukazují, že počet infekcí ve společnosti stoupá, situace v nemocnicích se ale v souvislosti s omikronem zatím nezhoršuje. Před Vánoci britská Agentura pro zdravotní bezpečnost zjistila, že hospitalizací s omikronem je v Anglii o 50 až 70 procent méně než nemocničních pacientů s variantou delta. Počet hospitalizovaných je o více než polovinu nižší oproti stejnému období loňského roku, a to i navzdory trojnásobnému nárůstu počtu infekcí.

Slova Rastislava Maďara o úmrtí 3,5x více dětí v JAR v úterý 29. prosince odmítl datový analytik Richard Welch z Národního ústavu veřejného zdraví JAR. Welch uvedl, že tvrzení o 3,5krát vyšší smrtnosti na omikron u dětí se mu nezdá správné. Nemyslí si, že Maďar by čísla úmyslně zkreslil, český epidemiolog se navíc ve svém tweetu odvolal na závěry amerického vědce Yaneera Bar-Yama. Richard Welch ale uvedl, že jak Maďar tak Yaneer Bar-Yam mohou mít nepřesná vstupní data ke svým závěrům. "Berte prosím na vědomí, že se údaje mohou kdykoli změnit, protože nemocnice mohou data nahrávat až zpětně, což znamená, že porovnání těchto souhrnných údajů nemusí nutně implikovat, že k úmrtí došlo v daném týdnu, ale může se jednat o starší úmrtí nahlášená v aktuálním týdnu," vysvětlil datový analytik pro web Novinky.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz se znovu spojila s epidemiologem Rastislavem Maďarem s dotazem, zda není v některých případech lepší počkat na vědecky ověřené závěry, než přes Twitter pouštět informace, které při chybné interpretaci mohou veřejnost děsit. Rastislav Maďar uvedl, že před omikronem je nutné varovat stále. "Tweet cituje původní zdroj z JAR s upozorněním, že musíme být, pokud jde o možné dopady omikronu na populaci dětí, opatrní. To platí i dnes," napsal do redakce ŽivotvČesku.cz člen MeSES v úterý večer a odmítl, že by šířil nevědecké spekulace.

Rastislav Maďar reagoval na příspěvek z Jihoafrické republiky, který uváděl, že během dvanácti dnů zemřelo 21 dětí, což činí tři procenta celkových úmrtí s covidem. Datový analytik Richard Welch to rozporoval s tím, že může jít o data, která byla vložena do systému najednou, ale byla sesbírána za delší časový úsek. Podle jihoafrického analytika tak zatím nelze potvrdit ani vyvrátit, že by omikron způsoboval 3,5x více úmrtí mezi dětmi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.