Reklama:

Kolik škol se zavře, nejde určit. Plošnější opatření se nedají vyloučit, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2020

V souvislosti s šířením koronaviru a karanténní opatřením od 1. září neotevře své budovy do deseti škol. V tuto chvíli nejde určit, jak situace bude vypadat v následujících týdnech. Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví nejde ani vyloučit, že může nastat moment, kdy se zavede nějaké plošné opatření, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

V úterý se školáci do povinné školní docházky. Výuka má být doprovázena zvýšenými hygienickými pravidly. Pokud dojde v některém kraji ke zvýšenému šíření nákazy, tento stav bude hlídat takzvaný semafor. V tuto chvíli nejde určit, jak se bude vyvíjet šíření nákazy a které školy se dostanou do určitých omezení provozu.

Reklama:

"Bude záležet na konkrétních podmínkách. Nejde určit, kolik škol se zavře. Bude to pokračovat opatřeními, která budou lokální. Budou se týkat spíše tříd než celých škol," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Podle něj se nedá vyloučit, pokud se situace v souvislosti s koronavirem dostane za mantinely, že dojde k plošným opatřením.

"Nedá se vyloučit, že se něco plošnějšího může stát, ale odpor k zavádění plošných opatření je poměrně vysoký. Může se to ale změnit podle toho, kolik bude klinických případů, které budou vyžadovat léčbu. Dá se vidět, že v posledních deseti dnech případy klinické závažnosti jdou nahoru. Teď už jsme někde na 156 a nárůst na tom je poměrně vidět," upřesnil epidemiolog.

"Jde zatím o čísla, která nás neohrožují, pokud ale bude trend narůstající, tak se bude postupovat tak, aby k dramatickým nárůstům nedocházelo. Protože to by už znamenalo zatížení celkového systému," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, že je důležité postupovat tak, aby zdravotnický systém nebyl významně zatížen možným vyšším počtem pozitivních případů, které se nejspíš s výskytem dalších respiračních onemocnění dají očekávat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: