Reklama:

Kolikrát se budeme za rok muset přeočkovat? Roman Prymula promluvil o realitě vakcíny

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2020

V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy se začne očkovat v Česku. V Británii první lidé mají vakcínu v těle a Česko má objednanou prostřednictvím společných smluv Evropské unie vakcínu proti covidu-19 pro 6,9 milionu obyvatel. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) nebude nejspíše zcela potřebné přeočkování vakcínou více než jednou do roka. Přesně to ale zatím nikdo neví.

Reklama:

Podle ministra Jana Blatného (50) je cílem proočkovat 65 až 70 procent české populace. V současnosti se ani přesně neví, co vakcína způsobí u lidí, kteří nemoc prodělali a jak přesně dlouho vydrží imunita. Ministerstvo zdravotnictví ubezpečuje, že vakcína není nebezpečná a představovala by významná rizika. Jak tedy bude člověk odolný po očkování, když imunita pro prodělání nemoci je přibližně na devadesát dnů?

Reklama:

"O 90 dnech imunity se mluví v souvislosti s prodělanou infekcí. Data o přetrvávání postvakcinační imunity doposud nemáme. Takto krátká imunita by se teoreticky mohla týkat inaktivovaných vakcín, tedy těch, kdy je živý virus usmrcen a následně vpraven do organismu. U proteinových či genetických vakcín se předpokládá navození delší obranyschopnosti a nemyslím si, že by bylo nutné kratší přeočkování než jedenkrát za rok," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Očkování v Česku bude dobrovolné, hradit ho mají pojišťovny. V současnosti průzkumy ukazují, že na očkování chce přistoupit okolo 40 procent populace.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: