Kombinace chřipky a koronaviru může zdravému člověku velmi ublížit, říká epidemiolog Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2020

Vládní epidemiolog Rastislav Maďar pro Život v Česku upřesnil, v čem spočívá riziko nákazy koronavirem v období podzimu, kdy se může »mixovat« s dalšími respiračními nemocemi. Právě možnost, že se člověk nakazí dvěma respiračními viry zvyšuje pravděpodobnost velkých rizik i pro jinak zdravého člověka.

"Je potřeba s obdobím respiračních virů odfiltrovat jejich výskyt a jejich výskyt mimochodem klesl už na jaře. Takže je vidět, že to funguje. Druhá věc je, když bude sezóna těch respiračních nákaz, na začátku to nebude ani tak chřipka jako jiné viry, a když budou na sebe nasedat, tak mohou u člověka oslabit imunitní systém a následně koronavirus může poté způsobit závažnější komplikace někomu, kdo není primárně riziková skupina," upřesnil pro Život v Česku.cz Maďar.

Co to přesně znamená. Pokud se člověk, který se neřadí do rizikové skupiny, nakazí třeba sezónní chřipkou, která oslabuje organismus a zároveň lokální obranyschopnost dýchacích cest a následně se nakazí koronavirem, vzniká velké riziko, že mu dva viry mohou skutečně vytvořit velký zdravotní problém.

I to je důvod, proč se Maďar chce od října zasadit o to, aby se plošně nosily roušky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.