Komentář Jiřího Ovčáčka: Fialo, už toho Zbyňka střídej. Reprezentační kouč poradil, jak se dá dluhový debakl Česka ještě odvrátit

Petr Fiala a Zbyněk Stanjura
Petr Fiala a Zbyněk Stanjura
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2023

Komentář: Schodek státního rozpočtu za květen je sportovní terminologií gólem do vlastní sítě, dosáhl 271,4 miliardy korun. Další vyhlídky nejsou moc optimistické. Vládě Petra Fialy (ODS) nelze upřít snahu, že v »ekonomickém zápase« jeho pětikoaliční celek doslova propotil dresy, v necelé polovině ale prohrává. Klíčový muž v duelu se státním schodkem Zbyněk Stanjura je ale evidentně pod velkým tlakem a nedaří se mu. Aby se hra otočila a výsledek byl nakonec příznivý, je někdy nutné prostě udělat změnu - třeba vyměnit hráče, a to i přes to, že je hvězdou mančaftu. Premiér by se toho neměl obávat, což pro ŽivotvČesku.cz dokonce potvrdil legendární hokejový kouč Alois Hadamczik.

Vláda je jistou optikou skutečně něco jako hokejový tým, který má svého kouče - premiéra. Jenže ke smůle pro fanoušky se hra Fialovy sestavy na domácím hřišti nyní nevyvíjí dobře. Úspěšnou sérii vítězství kalí nyní velmi silný protivník. A čím dál více to vypadá, že v duelu o to, aby se Češi měli lépe, to celé směřuje k debaklu.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se od počátku musí potýkat s obřími rozpočtovými problémy. Jedna špatná zpráva stíhá druhou, po ohlášeném konsolidačním balíčku, který má platit od roku 2024, už jsou »ve hře« okamžité škrty. Červená kontrolka státních financí bliká o závod.

Ve složité situaci je těžké nejen efektivně pracovat, ale také činit vyzrálá rozhodnutí s potřebnou mírou předvídavosti. Ministr financí, který by se sportovním pohledem dal označit za kapitána vládního týmu, se dostává pod tlak, hraje pasivně, opozice mu v osobních soubojích dává pořádně zabrat a stupňuje kritiku. Ve veřejném prostoru - tedy z tribuny - je slyšet, ať ho už konečně někdo vystřídá, protože hraje »úplnou tužku«.

Logiku to má, protože deficit, se kterým počítá pro letošek vláda pod vedením kouče - premiéra Petra Fialy, má činit 295 miliard korun, jak uvádí zpráva na webu ministerstva. Státu tak přibližně zbývá vyčerpat 23,6 miliardy korun. A to jsme teprve v polovině roku.

Jenže je potřeba si uvědomit, že Stanjura skutečně zamakal, dokázal v těžkých chvílích vzít celou hru na sebe a zkusil otočit nepříznivý výsledek. Sáhnout k opravdu nepopulárním opatřením, jakým je úsporný balíček, vyžaduje politickou sílu a razanci. Jenže černý kůň vládního mančaftu je bez odpočinku dlouho a viditelně mu síly dochází - neskóruje. Právě to je moment, kdy by měl zasáhnout kouč Fiala a provést personální změnu a lidově řečeno »Zbyňka« poslat na střídačku.

Že právě takové rozhodnutí může celou hru ještě otočit a zachránit, a tudíž by Česko mohlo začít slavit jako před lety (1998) po Naganu, které je synonymem největšího úspěchu v dějinách českého ledního hokeje, ví trenérská legenda Alois Hadamczik.

Výsledky se totiž Aloisi Hadamczikovi upřít nedají, je totiž trenérem, který přivezl z velké akce medaili – bronz z mistrovství světa v roce 2012. V letech 2006–2008 vedl českou hokejovou reprezentaci poprvé, pak znovu mezi roky 2010–2014. Pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na dotaz, co musí udělat kouč, který je v situaci, kdy se týmu opravdu nedaří a vypadá to s ním zle. Zejména pak ve chvíli, když má na hřišti hráče, kterému docházejí síly a už toho lidově řečeno moc nevymyslí. 

"V takové situaci je nejvíce důležité mít zvládnutý koučink a mít cit pro to v pravý čas dát jiného místo hráče, který vám nehraje dobře," svěřil Alois Hadamczik ověřenou a nejefektivnější strategii, jak se dá i ve velmi těžkých situacích nakonec uspět.

Součástí odvážné hry je i nasazení hráče, který umí být dostatečně razantní a přitom má promyšlenou taktiku a tah na branku. V případě ministra financí potřebuje Česko politika, který nebude »půlkařit« a přijde s drsnou ozdravnou kúrou. Nabízí se jméno politického klasika a geniálního rétorického střelce Miroslava Kalouska, který má zkušenosti a nebojí se. Otázkou je, zda by na případnou premiérovu nabídku »naskočit do hry« kývl. 

Tak jako tak, politik Kalouskova stylu ve vládě chybí. Pro kouče - premiéra Petra Fialu velký námět k zamyšlení!

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.