Komentář pravé ruky Zdeňka Hřiba: Opoziční smlouvu mezi SPOLU a ANO nepodpoříme, jde o podvod na voličích

Zdeněk Hřib a Jana Komrsková
Zdeněk Hřib a Jana Komrsková
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2022

Členka vyjednávacího týmu Pirátů na pražském magistrátu Jana Komrsková ve svém komentáři jednoznačně odmítá, že by Piráti podpořili opoziční smlouvu mezi SPOLU a ANO. "Neplánujeme to, protože se jedná se o podvod na voličích. Vyjednávací tým Pirátů k tomu zaujímá zcela jednotné stanovisko. SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL) mají do prosincového zastupitelstva možnost přehodnotit svou nabídku, kterou dalo Pirátům a hnutí STAN, od 22. října nedoznala změny, a neskákat hnutí ANO do otevřené náruče," uvedla ve sdělení, které má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá 73 dní, a je tak nejdelší v historii Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

Koalice SPOLU se v úterý nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájí jednání o podpoře menšinové rady, osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. 

Zatím není jasná přesná podoba menšinové rady, vše podle členů SPOLU teprve vyplyne z dalších jednání. Podle nominanta na primátora Bohuslava Svobody (ODS) nabídla koalice Pirátům zásadní ústupky například v podobě přenechání gesce dopravy, ale ti neustoupili. Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Spolu neustoupila v zásadních věcech vůbec a nebylo by legitimní, aby fakticky mohla s výsledkem 25 procent ve volbách o městě rozhodovat sama.

"Hnutí STAN by ideálně měla připadnout 2 místa v Radě hlavního města Prahy, my žádáme o 4 a pro SPOLU 5. To by odpovídalo volebním výsledkům a faktu, že SPOLU nezískalo ani 25 procent hlasů. S takovým výsledkem nemůžou chtít vládnout sami celému městu," zdůraznila pravá ruka primátora Zdeňka Hřiba, která je součastí vyjednávacího týmu s tím, že Pirátům nejde o žádné »mocenské uspokojení«, jak uvedl posanec za ODS Marek Benda. "Na prvním místě je pro nás možnost kvalitně a efektivně pracovat pro Pražany a dodržovat sliby, které jsme dali našim voličům v programu," zdůraznila.

Nabídka čtyř radních od SPOLU sice vypadá hezky na papíře, ale SPOLU je důkladně »vytunelovalo« účelovým vytvořením nikdy dříve neexistující mocenské pozice radního pro investice určené pro zástupce ODS, s prakticky absolutním vlivem na všechny oblasti chodu města. My bychom tak nemohli naplno pracovat v oblastech, za které bychom nesli odpovědnost, ani prosazovat a kontrolovat velké investice města. Rozmělnilo by to také politickou odpovědnost a způsobilo chaos v řízení města a zbytečné průtahy v přípravě a realizaci investic. To by byl neprůhledný, nevyzkoušený a hlavně zcela zbytečný experiment, uvádí pirátská politička ve svém komentáři, který má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

"V praxi by to znamenalo, že náměstek pro dopravu by řešil víceméně pouze zametání silnic a úklid sněhu, ale nemohl by pracovat na pokračování investic do metra D, jehož stavbu jsme zahájili v minulém období, nebo stavět tramvajový okruh, který jsme slíbili voličům v programu. Náměstek pro životní prostředí by mohl možná tak kácet nebo sázet stromy na kraji města, už by ale nemohl pracovat na klimaplánu, který je postavený na širokém souboru investičních akcí (od výstavby energocentra, bioplynové stanice nebo čističky odpadních vod a solární elektrárny). K realizaci těchto investic je zapotřebí součinnost s městskými společnostmi jako Pražské služby, Pražská vodohospodářská společnost, Pražské vodovody a kanalizace nebo Kolektory, které by z této gesce byly také odebrány," dodala Jana Komrsková.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.