Reklama:

Komu se vyplatí jít rychle do předčasného důchodu: Ekonom Pikora nabídl jednoduchý návod

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2023

Prezident Petr Pavel podepsal velkou důchodovou změnu z dílny vlády Petra Fialy o den později, než si kabinet přál. Lidé tak dostali měsíc navíc pro výhodnější odchod do předčasného důchodu. Hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz nabídl jednoduchý návod, jak snadno rozhodnout, zda odejít do konce září do předčasné penze.

Reklama:

"Je to velmi jednoduché. Je třeba si spočítat, jaká bude výše důchodu v řádném termínu odchodu do důchodu, a porovnat s důchodem předčasným. Když je předčasný důchod vyšší, než by byl nárok v řádném termínu, je to jasné a je lepší odejít do předčasného důchodu," vysvětlil ekonom Pikora na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz. Důchodová tabulka je například k dispozici na webu České správy sociálního zabezpečení

Do předčasného důchodu je nyní možné odejít pět let před dosažením řádného termínu penze, nejdříve ale v 60 letech. Nově to ale bude umožněno jen tři roky před termínem řádného důchodu. A nutno bude mít za sebou dobu pojištění 40 let, nikoliv 35 roků, jako tomu bylo dosud. Jak ve velkém přehledu změn v důchodovém systému informoval server Peníze.cz, jiná bude i penalizace za předčasnou penzi. 

Reklama:

"Penze se lidem krátí o určitou částku, a to nenávratně – takže pobírají nižší důchod i poté, co nastoupí do řádné penze. Procentní výměra důchodu se dosud krátí o 0,9 až 1,5 procenta podle počtu dnů, které zbývají do řádného důchodu. Čím vyšší věk, tím nižší krácení. Nově se bude snižovat procentní výměra vždy o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku," uvedl server s tím, že zatímco dnes se předčasné důchody valorizují, podle nových pravidel bude valorizace procentní výměry omezena.

Vláda původně počítala s tím, že důchodová reforma bude platit od září. Prezident Pavel ale otálel s podpisem normy, učinil tak o den později, než by si Fialova sestava přála. A tak změny nebudou platit od září, ale až od října. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky to je šance až pro 10 tisíc lidí odejít do předčasného důchodu. Doplnil, že státní kasu to bude příští rok stát navíc 3 až 4 miliardy korun.

Ekonom Pikora se pokusil prezidentovo váhání rozklíčovat. "Vysvětluji si to tím, že kdyby byla vysoká inflace, tak by se podle nové úpravy muselo na valorizace vydávat více. Ale je asi očekávání, že už tak vysoká inflace nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz a doplnil, že nakonec prezident učinil o den později krok v podobě podpisu změn, aby nevznikla nejistota, která by byla nejhorší variantou.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: