Konec epidemie v dohledné době: Ano, ale je tu riziko, říká Roman Prymula. Prozradil, co odolá vakcíně

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2021

Podáno bylo celkem už přes 1,76 milionu dávek vakcín v Česku a obě potřebné dávky dostalo již zhruba 544.000 lidí. Počty nově nakažených naproti tomu nadále klesají. Takový je současný stav v boji s epidemií koronaviru na našem území. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) právě proočkovanost populace je tím, co zaručí konec epidemie. Ovšem riziko tu existuje. "Ano, to je scénář, který je poměrně pravděpodobný, ale jsou tu jistá rizika," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

V Česku v březnu zemřelo s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru 5779 lidí, asi o 800 více než v dosud nejtragičtějším listopadu. Od začátku epidemie má Česko přes 26.500 zemřelých s onemocněním covid-19. Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování. A právě proočkovanost je nadějí, která by mohla v dohledné době ukončit boj s epidemií.

"Ano, to je scénář, který je poměrně pravděpodobný, ale jsou tu jistá rizika. Tím největším jsou nově příchozí mutace, které se teoreticky mohou vymknout kontrole a některé mohou odolávat vakcínou navozené imunitě a nakazit i očkovaného jedince. To by vedlo nutně k přípravě vakcín druhé generace, které budou schopny hlavní mutace pokrýt," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, co by mohlo být v budoucnu problémem.

V polovině dubna plánuje ministerstvo zdravotnictví zahájit registraci k očkování proti covidu-19 pro lidi od 65 do 69 let. Původně měla registrace začít už po Velikonocích. Ve středu 7. dubna se začnou hlásit k očkování lidé pracující v sociálních službách. Dostanou kódy od sociálních odborů krajských úřadů.

Začátkem tohoto týdne vládní rada pro zdravotní rizika podpořila posun druhé dávky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna na 42 dní od první dávky, dosud to bylo 21 a 28 dní. U vakcíny AstraZeneca zůstává 90 dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.