Konec hrazení testů je krok směřovaný k očkování, míní imunolog. Vysvětlil, proč je to ze strany vlády rozumné

Testování - Ilustrační snímek
Testování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2021

Ministerstvo zdravotnictví přišlo s oznámením týkající se zásadní změny v hrazení testů na odhalení onemocnění covid-19. Počátkem září skončí jejich proplácení, dosud byly financovány z veřejného pojištění. Podle profesora imunologie Václava Hořejšího (71) je to impuls od vlády směrem k očkování. "Myslím si, že je to krok, který má směrovat k tomu, aby se lidé raději nechali očkovat – než aby si platili nějaké testy. Očkování mají zadarmo, je to pohodlnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Před pár dny oznámil staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch skutečnost, která se nesetkala u občanů Česka s velkým pochopením. Od 1. září už si lidé budou muset hradit testy na zjištění onemocnění covid-19 z vlastní kapsy. Vláda a ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě poukazují na důležitost očkování, které má pomoci zabránit masivnímu šíření onemocnění a především závažnému průběhu a následným zdravotním komplikacím.

Podle slov renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího je to ze strany vlády podnět k tomu, aby si lidé uvědomili, že hlavní cestou z epidemie je především vakcinace, nikoliv nekonečné testování. "Myslím si, že je to krok, který má směrovat k tomu, aby se lidé raději nechali očkovat – než aby si platili nějaké testy. Očkování mají zadarmo, je to pohodlnější. Stát ho považuje za vysoce preferovanou možnost. Není žádný důvod pro to, když máme tak dobrou alternativu, jakou je vakcinace, aby stát proplácel testy lidem, kteří se z iracionálních důvodů nechtějí nechat očkovat," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku je dosud 9 695 818 očkovaných, k nimž přibylo za úterý 20. července celkem 83 353 osob. V současné době se používají pro očkování čtyři vakcíny – dva mRNA očkovací preparáty od společností Pfizer/BioNTech a Moderny a další dvě odlišně fungující vakcíny od AstraZeneky a od společnosti Johnson & Johnson. Hospitalizovaných pacientů kvůli koronaviru se eviduje 36 a smutné číslo poukazující na ty, kteří v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřeli, je 30 341. Naopak počet vyléčených dosáhl počtu 1 638 061.


Kdo je Václav Hořejší:

● Profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
● V letech 2005 až 2017 byl ředitelem Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.
● V roce 2020 převzal nejprestižnější české vědecké ocenění Národní cena Česká hlava.
● Autor a spoluautor téměř 180 původních vědeckých publikací.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.