Konec pátráni, hada v Jenštejně nenašli. Lidé žijí v obavách, říká starosta obce. Prozradil stav dítěte

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2021

V obci Jenštejn u Prahy došlo v pátek k události, která na začátku ledna není v Česku rozhodně obvyklá. Na šestiletou dívku tam zaútočil zatím neznámý druh hada, dříve se ale mluvilo o chřestýši. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor starosta obce Norbert Hlaváček, který uvedl, že had se nenašel a veškeré pátrací akce byly pozastaveny. Prozradil i aktuální stav dívky, kterou had uštkl.

Pane starosto, jaká je aktuálně situace v souvislosti s hledáním hada?

Pátrání po hadovi je přerušeno. Hledali jsme všude možně, ale bez úspěchu. Vyzval jsem chovatele, pokud nějakému unikl had, aby mě kontaktoval klidně anonymně. Jde hlavně o zjištění, co je to za druh hada, abychom věděli, jestli had může být nadále nebezpečný. To znamená, že pokud nebude nějaká nová informace od občanů, my jsme vyčerpali všechny možnosti.

Mají lidé obavy, když se zvíře nenašlo?

Někteří ano. Hlavně ti, kteří mají děti, ale snažím se situaci uklidňovat.

Kolik jste prohledali plochy?

Stovky čtverečních metrů. Prohledávali jsme zahrady v nejbližším okolí, i když herpetolog říkal, že had by se plazil v těchto teplotách jen pár metrů, možná pár desítek metrů.

Podle hereptologa, který analyzoval uštknutí dívky, mělo jít o hada vážícího zhruba 3 kilogramy a mohl by být až 1,5 metru dlouhý...

Ano, takhle nám to řekl. Měl k dispozici snímek toho kousnutí na nártu holčičky a podle rozestupu zubů určil, že had by mohl mít tyto parametry.

Tušíte, jak to policie v tuto chvíli kvalifikovala?

Vůbec nevím. Policie nás jako obec vůbec nekontaktovala. Na první zavolání policie neřešila nic. Neobešli ani všechny sousedy, to mi tvrdili sousedé, kteří u hledání byli. Teprve až přijeli novináři, se začalo něco dít. Ale co mohu říct, že policie nám byla naprosto k ničemu.

Víte, v jakém stavu je dívka, kterou had uštkl?

Kontaktoval jsem maminku šestileté holčičky (nikoliv 8 let, jak se psalo). Holčička je prozatím na oddělení intenzivní péče, podstoupila 4 testy a vypadá to, že ji zítra přesunou na běžné oddělení. Nedostala protijed, nebylo známo, co to bylo za druh hada, který ji v pátek před 17:00 kousnul. Lékaři potvrdili pouze kousnutí hadem, nikoliv to, jaký druh hada či jedu to byl. Protože druh jedu není znám, je důležité, v případě komplikací, vědět, komu jaký had utekl. Bez toho ani my nemůžeme efektivně zvolit další postup. Had může být dávno mrtvý, protože v tomto prostředí určitý druh nepřežije, nebo přežije jen krátce.

V obci máte nějaké chovatele hadů?

Chovatelé hadů tady jsou, i já sám chovám hada, ale neškodnou krajtu královskou, kterou má moje dcera. O tom, že by tady byl zaregistrovaný chovatel v databázi nebezpečných hadů, o tom nic nevím a obec o tom také není informována.

Byl to opravdu chřestýš, nebo to herpetolog vyloučil?

Když to hodnotil naposledy, říkal, že to může být had chřestýšovitého či zmijovitého charakteru.

Zveřejnil(a) Norbert Hlaváček dne Sobota 2. ledna 2021

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.