Reklama:

Konec týdne přinese ochlazení o více než 10 °C. Meteoroložka popsala, jak teplotní skok ovlivní chutě k jídlu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

V tomto týdnu je vliv proměnlivosti počasí na fyzickou a psychickou pohodu lidí značný – výrazné teplotní skoky, změny tlaku vzduchu, i větrný čtvrtek, vyjmenovala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní se navíc lidé mají připravit na teplotní skok.

Reklama:

"Ochlazení o více než 10 °C, které přinese konec týdne v porovnání s »letní« středou, nejvíce pocítí skupina lidí s termoregulačními potížemi – jako jsou starší generace, skupina obyvatel s kardiovaskulárními chorobami, těhotné ženy nebo batolata. Riziko nachlazení se zvyšuje i u zdravých jedinců, málokdo totiž tak náhlou změnu teploty očekává nebo jí v předpovědi počasí nevěří a zvolí nevhodné – lehké oblečení. S výrazným ochlazením přijde i velká oblačnost s deštěm nebo přeháňkami, což negativně působí na psychicky labilní jedince, snížení pracovní výkonnosti, zvýšení únavy. Pocit ospalosti často pociťuje většina z nás," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

S ochlazením se rychle mění i chutě k jídlu. "To znamená, že za slunečných a teplých dnů dáváme přednost slaným pokrmům a při chladnějším a deštivém počasí sladkému. Podle dopravních statistik je ve dnech s náhlou změnou počasí více dopravních nehod – řidiči se za volantem hůře soustředí a je více výjezdů záchranné služby, což souvisí i se změnou tlaku vzduchu a jejím působením na lidský organismus," zdůraznila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že výrazná ochlazení nejsou v Česku nic výjimečného.

Reklama:

Pokud se v předpovědi počasí objeví náhlé ochlazení, naplánujte si volnější program a uzpůsobte oblečení chladnějším podmínkám. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: