Konec září překvapí. Podle méně příjemného scénáře může dojít dokonce i na sníh, říká meteoroložka

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2021

Zářijové počasí přineslo nejedno překvapení a některé dny jako by spíše připomínaly ještě prázdniny. Podle Dagmar Honsové jsou dva scénáře toho, jak bude vypadat samotný konec měsíce, který by mohl být dokonce i o sněhových srážkách. "Vypadá to, že po středečním přechodu studené fronty se bude mírně ochlazovat a pocítíme to především v ranních minimech, kdy budou teploty většinou klesat pod 10 °C. Jedny modely dávají, že se výrazně ochladí a bude hodně oblačnosti, a to těsně před 28. zářím. Druhé ukazují, že sice bude přibývat oblačnosti, ale teploty se budou držet ještě v normálu. Přitom u toho méně příjemného scénáře by se měly objevit na vrcholcích hor i srážky smíšené nebo dokonce sněhové," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Letní prázdniny utekly jako voda a září se pomalu přehupuje do své druhé poloviny. Už za pár dní dojde na změnu ročního období, kdy nastane astronomický podzim. Dosavadní výhled počasí na závěr měsíce ukazuje na dvě možné varianty.

"Vypadá to, že po středečním přechodu studené fronty se bude mírně ochlazovat a pocítíme to především v ranních minimech, kdy budou teploty většinou klesat pod 10 °C. Ale pořád bude příjemně, protože v odpoledních maximech naměříme místy i přes 20 °C. Nemělo by být mnoho oblačnosti a dešťových srážek. Podobně by to mělo vypadat ještě v příštím týdnu. Bude převládat zmenšená oblačnost, teploty stále do 20 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ohledně závěru září se meteorologické modely rozchází.

"Jedny dávají, že se výrazně ochladí a bude hodně oblačnosti, a to těsně před 28. zářím. A druhé modely ukazují, že sice bude přibývat oblačnosti, ale teploty se budou ještě držet v normálu, nicméně se to určitě bude upřesňovat. Jsou tedy dva scénáře závěru září, ten příjemnější a méně příjemný. Přitom u toho méně příjemného by se měly objevit na vrcholcích hor i srážky smíšené nebo dokonce sněhové," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.