Zpráva, která neočkované nepotěší. Adam Vojtěch zhodnotil současný vývoj epidemie. Srovnal ho s loňským rokem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2021

Tento týden počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem výrazně stoupají. V minulém týdnu se denní nárůsty pohybovaly ve všední dny většinou kolem dvou až tří stovek nakažených, kdežto tento týden kolem čtyř stovek. "Situace se o něco zhoršuje oproti průběhu v létě, vidíme to na počtu pozitivních případů," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) k aktuálním datům s tím, že nárůst oproti předchozím týdnům je zřejmý.

Ve většině regionů k dnešku incidenční číslo stagnovalo, nebo dokonce kleslo. Nejvyšší je nadále v Karlovarském kraji, kde naopak stouplo na 48 případů nákazy za týden na 100.000 obyvatel. Nad čtyřicítkou je i v Praze s 41 případy. U všech ostatních regionů už dosahuje nejvýše 26 případů. Nejnižší je stále v Olomouckém kraji, kde stagnovalo na 11 případech nákazy.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.413 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byla podle ministerstva zaznamenána čtyři úmrtí lidí s covidem-19.

Situace se o něco zhoršuje oproti průběhu v létě, vidíme

"Situace se o něco zhoršuje oproti průběhu v létě, vidíme to na počtu pozitivních případů. Na druhou stranu, když srovnáme současný stav podle dat, tak oproti loňskému roku jsou třetinová. Pokud jde o samotné nakažené či hospitalizace a počet vážných případů, tak v tomto kontextu můžeme být možná mírní optimisté. Situace se nevyvíjí tak negativně jako v minulém roce po prázdninách, i když nárůsty jsou, ale nejsou tak razantní, což dávám k dobru širší imunizaci populace. A uvidíme, snad čísla nebudou dramaticky růst. Samozřejmě to, že nějakým způsobem růst budou, je patrné, proto se musíme na to připravit. Ale věřím, že by to nemělo být tak razantní," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,63 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo 5,84 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech značně poklesly. V sobotu byly naočkovány asi 3000 lidí, zatímco před týdnem 4800 lidí. Ve všedních dnech bylo tento týden očkováno denně zhruba 14.000 až 17.000 lidí, zatímco v předchozím týdnu se pohybovaly počty očkovaných ve všední dny od 18.000 až po 28.000. Ještě na začátku srpna bylo denně podáváno kolem 50.000 dávek vakcín, přičemž na začátku července to dokonce bylo přes 100.000 dávek denně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.