Konečně dobrá zpráva: Roman Prymula nastínil, jaký bude vývoj epidemie po zbytek roku

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2021

V Česku v sobotu laboratoře potvrdily 152 nových případů koronaviru, což je o 36 více než před týdnem. Počty tak v mezitýdenním srovnání stoupají druhým dnem. Za pátek eviduje ministerstvo zdravotnictví po revizi dat 173 nakažených, o 34 více než předchozí pátek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo těsně nad hodnotu jedna, k dnešku činí 1,02, předtím bylo 20 dní pod jedničkou. Otázkou je, jaký bude vývoj šíření viru po prázdninách. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by už nemělo dojít k přetížení nemocničního systému.

"Myslím si, že už tady nedojde k masivnímu nárůstu pozitivních případů, které by zatížily nemocniční systém. Že tady k určité vlně dojde, to asi ano, ale už by měla být kontrolovatelná běžnými prostředky," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Nejúčinnější zbraní, která je v současnosti efektivní, je očkování. To v posledních dnech zpomaluje. Vakcinaci proti covidu v sobotu podstoupilo zhruba 21.000 lidí, což je téměř o 6000 méně než před týdnem. K sobotnímu večeru bylo v Česku aplikováno 10,652.947 dávek vakcíny, ukončené očkování má téměř 5,07 milionu lidí.

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, eviduje ministerstvo zdravotnictví 1,674.906 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila a 30.363 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. V tomto týdnu registrují statistiky zatím tři úmrtí s nákazou, tyto údaje se ale při dalších aktualizacích mohou měnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.