Kontrola v restauraci nebo testy ve školách. Epidemiolog Rastislav Maďar zhodnotil skutečný efekt nových opatření

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

Koronavirová epidemie přestala být upozaděna, jako tomu bylo v období letních prázdnin. V průběhu podzimu se její vývoj znovu obrátil nepříznivým směrem a počty nakažených se z desítek případů dostaly rázem na tisíce denně. Vláda přistoupila ke zpřísnění opatření, která mají minimálně zpomalit šíření viru. Pro ŽivotvČesku.cz nové restrikce zhodnotil epidemiolog Rastislav Maďar (48). "Měla by přispět k poklesu virové nálože v populaci, která je teď na příliš vysoké úrovni. Tím se aspoň o něco sníží dopad na nemocnice," uvedl odborník.

V sobotu přes 5 000 nově nakažených, za neděli, která bývá z hlediska celkového počtu testovaných nejslabší, laboratoře potvrdily 2 749 lidí s onemocněním covid-19. Za druhý víkendový den se zvýšil také počet pacientů s těžkým průběhem koronaviru, kteří leží v nemocnicích ve vážném stavu. Ze 192 vzrostl na 221 – tedy o 29 více oproti sobotě. Epidemická situace není vůbec dobrá, protože současná čísla jsou v podstatě opožděná zhruba o dva týdny kvůli projevům viru, které nenastávají hned.

Epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar reagoval na to, jak vnímá nová opatření, se kterými přišla vláda a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) je posléze oznámil na tiskové konferenci koncem října. Platná jsou pak začátkem listopadu.

"Série nových opatření, jako například testování ve školách, v okresech s nejvyšší incidencí, ve službách a na akcích, povinné vyžadování takzvaného systému T-N-O (negativní test nebo očkování, případně prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech, pozn. red.) by mělo přispět k poklesu virové nálože v populaci, která je teď na příliš vysoké úrovni. Tím se aspoň o něco sníží dopad na nemocnice, který s odstupem času nastane," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz expert na cestovní medicínu, který se stal členem nově vzniklé 28členné odborné skupiny pro řešení epidemie covidu-19, jež před pár dny představila vítězná koalice SPOLU.

Kromě nových protiepidemických opatření jako například kontroly bezinfekčnosti hostů v restauračních zařízeních, kdy mají provozovatelé povinnost a zodpovědnost za to, aby jim lidé předložili potvrzení o očkování, prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo negativní test na covid, jde také o testování dětí ve školách, které mnozí odborníci považují za jeden z hlavních zdrojů šíření viru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.