Kontroverzní prezidentská milost. Právník Ondřej Závodský připomněl akci Čisté ruce a vysvětlil, proč neobstojí srovnání Miloše Zemana s Václavem Havlem

Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2022

Bezúhonnost, pracovitost a odsouzení kvůli tomu, kde pracuje. Tím prezident Miloš Zeman (77) zdůvodnil, proč udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Mezi politiky, zástupci justice i velkou částí veřejnosti tím vyvolal vlnu nevole. Svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz přidal i právník a odhalovatel korupce Ondřej Závodský (42).


Tříleté vězení, čtyřletý zákaz činnosti a příkaz zaplatit částku 1,8 milionu korun dostal minulý týden u soudu Miloš Balák, šéf Lesní správy Lány. Soud ho potrestal za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

"Pokud doteď existovaly nějaké pochybnosti o tom, že u Miloše Baláka celá ta podvodná transakce měla končit, tak rozhodnutím pana prezidenta se to definitivně rozštíplo. Je to vlastně takový raně feudální systém nějakého lapkovského šlechtice, který brání svoje poddané, a pokud se někde dostanou do šatlavy, tak je z toho dostane," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz udělení milosti právník Ondřej Závodský.

"Naprosto přesně to definoval státní zástupce Pražák, který řekl, že milost očekával a že, v návaznosti na má předchozí slova, jde o to, aby ten lapka v šatlavě nemluvil," dodal.  

Miloš Zeman při rozhodování o milosti vzal v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná. Takto Hrad milost vysvětlil ve zprávě pro média.

"Já si ještě pamatuji slavnou volební kampaň ČSSD v roce 1998, do které šel Miloš Zeman s heslem akce Čisté ruce. Výsledkem mělo být zpřetrhání vazeb mezi politikou a podnikatelským kriminálním prostředím. A to je vlastně přesně to, čeho je teď čelním představitelem," připomněl právník, kterému v roce 2011 Nadační fond proti korupci udělil Cenu za odvahu. Důvodem bylo odhalení nekalých praktik v organizaci Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra.

Podle Ondřeje Závodského neobstojí ani srovnání s kontroverzními milostmi Václava Havla (†75). Ten ji udělil třeba manželce bývalého disidenta Martě Chadimové (70), která v roce 1991 požádala o vydání domu a zahrady na Loretánském náměstí na Hradčanech. Nemovitost vlastnili premonstráti, kteří upozornili na to, že doklady Chadimové jsou falešné, a ta tak skončila v roce 1992 ve vazbě pro podvod a padělání veřejné listiny. Soudy se táhly několik let, v roce 1995 jí pak Václav Havel udělil milost.

Stejně postupoval i u syna gymnastky Věry Čáslavské (†74) Martina Odložila (47). V roce 1993 se dostal do hádky se svým otcem a udeřil jej tak nešťastně, že se Josef Odložil (†54) při pádu uhodil do hlavy a zemřel. Verze, kdo střet vyprovokoval, se ale různily. Soud jej nepravomocně poslal na čtyři roky do vězení, ale než o případu stačil rozhodnout odvolací soud, dostal milost. Věra Čáslavská přitom Václavu Havlovi dělala poradkyni.

"Podle mě prezident Havel v obou případech udělal chybu, zásadní rozdíl je nicméně v tom, že tak nejspíš postupoval ze soucitu. Své milosti adresoval na jedince, kteří si to rozhodně nezasloužili. Nicméně Zeman omilostňuje lumpa, člena mafie, která se okolo něj, z jeho vůle, vytvořila. Nejde tedy o soucit k někomu, s kým Václav Havel sdílel řekněme disidentskou minulost, ale jde o ochranu svých spolupracovníků, potažmo i sebe samotného, aby se neodhalila pravda," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Závodský.

Z odůvodnění Hradu plyne také nedůvěra k soudům, které byly nařčeny z toho, že nepostupovaly tak, jak jim velí zákon, ale že se »mstily« Kanceláři prezidenta republiky a jejím členů. "Pokud pan prezident cítil křivdu, tak se mohla pravda dál prokazovat pomocí mimořádných opravných prostředků. Kdyby i ty ukázaly, že je Miloš Balák vinen, mohl si pan prezident odplivnout do hradního příkopu a ne se ho zastávat," uzavřel Ondřej Závodský.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.