Válka na Ukrajině vytváří půdu pro znásilňování žen. Generál Andor Šándor řekl, jak často se to děje a co je první obětí každé války

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2022

Válka na Ukrajině přináší nejen tisíce mrtvých vojáků, raněné a masivní uprchlickou vlnu, ale také válečné zločiny, mezi které se řadí znásilňování. Zhruba týden po napadení Ukrajiny se objevila první obvinění, že ruští vojáci v okupovaném městě Cherson znásilňují ženy. Zprávy tehdy potvrdil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora (64), o jak hojný jev ve válce na východě Evropy jde a kdo ho častěji páchá.

Oběťmi se v historii staly miliony žen. Ukrajina s těmito zločiny již má zkušenost z bojů, které začaly anexí Krymu v roce 2014. Tento týden se v médiích objevila zpověď Ukrajinky, kterou v březnu znásilnili ruští vojáci poté, co zavraždili jejího manžela.

"Bohužel, válečné konflikty bývají velmi často doprovázeny zločiny proti lidskosti, k čemuž bude zcela jistě patřit rabování, okrádání mrtvých a znásilňování. Neumím říct, jak široce je to rozšířeno ze strany ruských vojáků, protože k tomu nemám žádnou bližší informaci a na konflikt na Ukrajině se dívám prizmatem, že první obětí každé války je pravda. Tím to nechci relativizovat a říkat, že se to neděje, ale zkrátka nevím. Ze zkušeností ze všech dřívějších konfliktů to historicky není nic nového, nedokáži ale kvantifikovat, jak moc je to rozšířený jev. Také bude záležet, kde ta ruská vojska jsou, pokud stojí mimo města, tak těžko mohou někoho znásilňovat. V případě, že tomu je naopak, tak se to dít asi může," popsal svůj pohled bývalý šéf vojenské rozvědky pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor k tématu, které je pro řadu lidí naprosto děsivé.

Přestože znásilnění ve větší či menší míře provázelo každý válečný konflikt, jeho klasifikace jako válečného zločinu přišla až v roce 1992 během války v Jugoslávii, kdy se problematikou začala zabývat Rada bezpečnosti OSN. Následky sexuálního násilí přetrvávají velmi často i po skončení válečného konfliktu. Mimo jiné jde o nechtěná těhotenství, ale i pohlavně přenosné choroby.

"Pokud jde o ukrajinskou stranu, viděli jsme to video, jehož pravost půjde těžko stoprocentně prokázat, byť osobní dojem mám, že to bylo skutečné, ale zkrátka válka je zlý byznys a zvěrstva se v ní dějí. Navíc ovlivňuje psychiku těch vojáků, ale i civilistů, takže sklon chovat se nenormálně je rychlejší, intenzivnější, kratší, než když by člověk byl v rozkvetlé zahradě a svítilo na něj sluníčko. To ale neomlouvá. Historie všech konfliktů je daná znásilňováním a myslím, že rozšířená DNA různě po Evropě ukazuje, jak ty konflikty byly doprovázeny i tímto jevem, jakým je znásilňování," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor.

Historicky se v případech sexuálního násilí jako válečného zločinu v naprosté většině případů obětem nedostalo spravedlnosti, a to ani po letech. Oběti sexuálního násilí, a to nejen v souvislosti s válkou, kromě komplexní zdravotní péče potřebují velmi často psychologickou pomoc. Často totiž trpí posttraumatickou stresovou poruchou, která je mnohé provází až do konce života.

Válečné zločiny:

Mezi válečné zločiny patří tzv. vážná porušení Ženevských úmluv, na něž se vztahují dodatkové protokoly. Jeden z nejúplnějších uznávaných katalogů válečných zločinů je obsažen v článku 8 Římského statutu ICC:

  • úmyslné zabití
  • mučení nebo nelidská zacházení, včetně biologických pokusů
  • protiprávní deportace či přesun nebo protiprávní zbavení osobní svobody
  • braní rukojmích
  • úmyslné vedení útoků proti civilnímu obyvatelstvu jako takovému nebo proti jednotlivým civilním osobám, které se přímo neúčastní nepřátelských akcí
  • úmyslné vedení útoků proti civilním objektům, tedy objektům, které nejsou vojenskými objekty
  • útok nebo bombardování měst, vesnic, obydlí nebo budov, které nejsou bráněny a nejsou vojenskými cíli, jakýmikoli prostředky

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.