Koronavir z Wu-chanu naháněl obavy USA už před dvěma lety, šlo o únik viru z laboratoře

Svět čelí pandemii koronaviru.
Svět čelí pandemii koronaviru.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2020

Obavy z dodržování bezpečnosti v institutu virologie naháněl obavy americkým diplomatům už před dvěma roky. Podle serverů Washington Post a Daily Mail informovali o situaci, v níž popsali, že v čínském Wu-chanu jsou zkoumány koronaviry u zvířat, v době před vypuknutím světové pandemie.

Americká delegace vedená generálním konzulem Jamisonem Foussem a Rickem Switzerem, jenž je na velvyslanectví poradcem pro životní prostředí, vědu, technologii a zdraví, navštívila laboratoř několikrát. Podle portálu Novinky.cz šlo především o období od ledna do března roku 2018.

Zpráva, kterou vypracovali pro ministerstvo zahraničí, mimo jiné uvedli obavy nad dodržováním bezpečnostních protokolů v institutu virologie ve Wu-chanu. Právě tam v lednu letošního roku bylo epicentrum nákazy, odkud se nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 rozšířil do celého světa. V období vzniku zprávy šlo zejména o zkoumání koronavirů u zvířat, například netopýrů.

Obavy s plošné nákazy

Delegace ve své zprávě varovala, že by měly být přijata bezpečnostní opatření. A to s tím, že situace by se mohla eskalovat vypuknutím onemocnění podobného epidemii SARS. Celkem šlo o dvě zprávy, ve kterých byl požadavek o pomoc v rámci bezpečnosti. Zprávy amerických diplomatů tak naznačují, že Spojené státy měly obavy z úniku koronaviru z laboratoře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.