Reklama:

Čína dál kontroluje informace o původu koronaviru

unnamed
unnamed
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

O tom, že veškeré informace, které se objeví v odborných publikacích na území pevninské Číny, kontrolují tamní úřady, se již delší dobu spekulovalo. Čína zavedla omezení týkající se zveřejňování jakéhokoli akademického výzkumu v souvislosti s koronavirem. Akademické publikace o nemoci COVID-19 musejí nově schvalovat centrální čínské orgány.

Vyplývá to z vládního nařízení a z poznámek, které na internetu zveřejnily čínské univerzity, uvedl server americké televize CNN. Tyto poznámky už ale podle něj z webu zmizely.

Reklama:

Lékařský expert z Hongkongu, který už dříve spolupracoval s odborníky z pevninské Číny na analýze případů nákazy, uvedl, že jeho práce ještě v únoru podobným nařízením nepodléhala. CNN poznamenává, že nové nařízení vypadá jako poslední ze snah čínské vlády kontrolovat veškeré informace o původu viru, který se loni v prosinci rozšířil z čínského města Wu-chan. Nákaza si ve světě dosud vyžádala přes 1,8 milionu infikovaných a více než 114.000 obětí na životech.

Peking terčem kritiky

Čínští výzkumníci zveřejnili od konce ledna v mezinárodních odborných časopisech už několik studií o nemoci COVID-19. Některá jejich odhalení o prvních případech nákazy vyvolaly otázky ohledně přístupu čínské vlády k šíření nákazy. Peking se v této souvislosti stal terčem kritiky kvůli tomu, že epidemii podcenil a o nákaze neinformoval dříve. Včasným jednáním by se podle některých odborníků zabránilo tak velkému rozšíření koronaviru i množství smrtelných obětí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: