Prymula se chystá odhalit pravdu o počtu nakažených. Má to být hodně vysoké číslo

Roman Prymula popsal pro ŽvČ, jak se vyhnout nákaze v zahraničí.
Roman Prymula popsal pro ŽvČ, jak se vyhnout nákaze v zahraničí.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2020

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula rozjíždí akci, po které bude jasno o reálném počtu nakažených v Česku. Podle epidemiologa se v tuzemsku koronavirem infikovalo třikrát víc lidí, než uvádějí oficiální statistiky. Čísla prý budeme znát do dvou týdnů.

Hloubková kontrola proběhne mezi 17 tisíci lidmi. V Praze prostřednictvím rychlotestů, na Moravě se bude odebírat i žilní krev. Testování se rozeběhne příští pondělí.

Hotovo má být v pondělí 27. dubna. Podle Prymuly se v Česku nakazilo třikrát víc lidí, než uvádí oficiální statistika. To by znamenalo přes 18 tisíc případ nákazy koronavirem.

„Když se ukáže, že třeba, řekněme, z těch pěti tisíc lidí testovaných v Praze by se celé dva tisíce s nákazou setkaly, tak pak se ta epidemie šíří úplně jinak, než si myslíme," řekl Prymula Seznam Zprávám.

Špatná i dobrá zpráva

Děsivě vysoké číslo může být i přínosem, míní Prymula. "Na jednu stranu to bude špatná zpráva, na druhou stranu to bude velmi dobrá zpráva. Protože kdyby se s tím setkalo takto vysoké procento populace, tak logicky ten počet osob, které jsou v riziku, se dramaticky sníží. Už by to bylo jenom šedesát procent populace,“ uvedl epidemiolog.

Do deseti dnů se také projeví masivní porušování opatření během Velikonoc. Počet nakažených bude prý mnohem vyšší.

„Řada lidí to rozvolnění začala v podstatě okamžitě zneužívat. Nepoužívaly se roušky tam, kde se měly používat. I ta sociální distance byla podstatně kratší, než bylo potřeba. Příští pondělí, podle mého názoru, ta čísla půjdou nahoru,“ řekl náměstek Seznam Zprávám.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.