Jan Hamáček: Snad nebudou lidé, když nenosili roušky, teď litovat. Chce prodloužit nouzový stav

Jan Hamáček je ministr vnitra.
Jan Hamáček je ministr vnitra.
Foto: Archiv JH
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2020

Vláda v úterý schválila podrobný plán postupného uvolňování restriktivních opatření. Platit ale bude jen v případě, že se podaří udržet šíření koronaviru pod kontrolou. Podle šéfa Ústřední krizového štábu Jana Hamáčka se na číslech se podle něj mohou negativně projevit Velikonoce.

"Rozhodně není všemu konec a rozhodně nemáme všechno za sebou. Není to konec, je to možná konec začátku,“ míní ministr vnitra Hamáček, který byl hostem České televize.

Podle něj stále hrozí, že pokud budou vládní opatření uvolněna příliš nebo je lidé nebudou respektovat, může se ukázat černý scénář. "Současně říkáme, že to všechno je podmíněno dalším pozitivním vývojem v průběhu té epidemie, což teď nikdo nemůže zaručit, a abychom ten pozitivní trend udrželi, tak musíme dodržovat ta opatření, která jsou dneska v platnosti," uvedl Jan Hamáček.

Je nutní udržet epidemii pod kontrolou. Nemůže se ale do nekonečna dusit ekonomika. V celku je Hamáček s vládním harmonogramem uvolňování spokojen, jde podle něj o vyvážený materiál a rozumný kompromis.

Chce prodloužit nouzový stav

Poukázal ale na skutečnost, že někteří lidé Velikonoce pojali nezodpovědně. "To, že část naší populace nebyla tak zodpovědná, jak by měla být, to si potom musí vyhodnotit sami. Doufám, že nebudou litovat,“ podotkl v Interview ČT24 s tím, že policie řešila domluvou řadu zbytečných přestupků jako nenošení roušky na ústech a nose, shlukování lidí a popíjení alkoholu na veřejnosti.

Hamáček dodal, že bude požadovat prodloužení nouzového stavu. Sněmovna zatím umožnila vládě prodloužení do 30. dubna.

V galerii naleznete, které provozovny se postupně budou otevírat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.