Roman Prymula: Lék neexistuje, musíme se spolehnout na přijatá opatření

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2020

Vláda v úterý představila harmonogram postupného uvolňování opatření proti koronaviru. Podle Romana Prymuly je ale pro Česko zásadní, aby se opatření nadále dodržovala, dokud vědci na COVID-19 nevyvinou lék.

Efektivní lék ani vakcínu proti koronaviru se zatím vědcům vyvinout nepodařilo. Nejoptimističtější scénáře mluví o dalších 18 měsících čekání. Podle epidemiologa a náměstka ministra zdravotnictví se Česko do té doby musí spolehnout na přijatá opatření.

„Musíme spoléhat na opatření, která Česká republika přijala,” prohlásil Prymula na tiskové konferenci.

14denní kontrola

Prymulova slova ale nejsou v rozporu s harmonogramem uvolňování, který v úterý představila vláda. Epidemiolog je přesvědčen, že postupné rozvolňování je namístě. Musí být ale splněny podmínky

„Nesmí ale docházet k nárůstu, musíme to kontrolovat se 14denním odstupem,” vysvětlil Prymula. Velkým pomocníkem má být chytrá karanténa, která se spustí 1. května.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si myslí, že situace v Česku je dobrá. „Situace je teď dobrá, za včerejšek máme přes 5867 vzorků a 82 záchytů. To je poměrně pozitivní číslo. Nesmíme se ale nechat ukolébat,” upozornil Vojtěch.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.