Koronavirus má i pozitiva. Naučili jsme se nosit roušky. Na podzim je možná zavedeme znovu, řekl Vojtěch

Adam Vojtěch věří, že Česko bude na druhou vlnu připravené.
Adam Vojtěch věří, že Česko bude na druhou vlnu připravené.
Foto: archiv ministra zdravotnictví
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vidí v koronavirové epidemii i některá pozitiva, která vstoupila do životů Čechů. jedním z nich je třeba to, že lidé začali více dbát na hygienické návyky, mezi které patří i nošení roušek. Stále hrozí druhá vlna epidemie, která by se mohla objevit na podzim. Ministr zdravotnictví je připraven i na variantu, že se roušky znovu zavedou.

V polovině června by Češi mohli sundat z obličejů roušky. Půjde ale o moment, kdy se nesmí epidemiologická situace dostat mimo takzvané mantinely. Tedy nesmí dojít k abnormálnímu nárůstu nakažených. Pokud bude situace příznivá, nošení roušek by se mělo týkat jen vnitřních prostorů - MHD, obchodů, možná na pracovišti. Následně ale hrozí, že na podzim by je Češi opět na obličeje nasadili.

"Musíme být připraveni na druhou vlnu. Připravujeme se na celou řadu oblastí a roušky jsou jasnou prevencí proti zamezení šíření respiračních chorob. On to není jen koronavorus, ale každý rok tu máme i chřipkovou epidemii a nebyli jsme zvyklí nosit roušky. Věřím tomu, že tato zkušenost nám dá i něco pozitivního v tomto směru, že se naučíme nějaká základní pravidla respirační hygieny, jak z hlediska nošení roušek, tak z hlediska myti rukou, desinfekce a podobně," upřesnil Adam Vojtěch pro Život v Česku.

Na podzim roušky znovu

Ministr zdravotnictví zároveň uvedl, že pokud na podzim zesílí vlna epidemie koronaviru v kombinaci s chřipkou, musí být Česká republika připravena. Vojtěch si je totiž vědom, že by mohlo dojít k zatížení zdravotnického systému, pokud by vláda nedokázal reagovat rychle.

"Musíme se připravit na to, že tady budeme mít chřipkovou epidemii a možná do toho epidemii koronaviru a musíme se na to připravit, počítat s tím, že to tady může být a roušky jsou bezesporu jedním z dobrých opatření a je možné, že po dobu chřipkové sezony či opětovné epidemie koronaviru by byly zavedeny znovu," dodal exkluzivně pro Život v Česku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.