Koronavirus nepochází od zvířat, byl „předběžně přizpůsoben přenosu na člověka“, tvrdí dva vědci

V Česku se vylepšily statistiky.
V Česku se vylepšily statistiky.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2020

Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, se v prosinci začal šířit z čínského města Wu-chan. Podle nové studie, kterou zpracovali dva vědci z Číny, nepochází virus od zvířat. Na tržiště, odkud se předpokládá, že se nákaza začala šířit, měl koronavirus zavléct již nakažený člověk, uvedl britský deník Daily Mail.

Veřejně dostupná genetická data nenasvědčují mezidruhovému přenosu viru na tržišti,“ uvedli autoři studie - molekulární bioložka Alina Čchanová a evoluční biolog Šing Čan. Britský deník cituje portál Novinky.cz.

Vědce překvapilo zjištění, že virus byl „předběžně přizpůsoben přenosu na člověka“.

Dvojice vědců se dále vyjádřila, že dosud neobjevili žádný důkaz, zda se virus na člověka adaptoval už v tělech netopýrů. Nebo jestli se šířil po měsíce dříve, než nákaza propukla. Nedokázali ani vyhodnotit, zda mohlo dojít k úniku z laboratoří.

Pravděpodobnost zavlečení člověka

Přesto by se měla prozkoumat možnost, že se koronavirus lidskému hostiteli přizpůsobil právě během testů ve wuchanských laboratořích. Oba autoři ve studii dále oznámili, že vzhledem k absenci mezidruhového přenosu na trhu je pravděpodobné, že nákazu na tržiště zavlekl již nakažený člověk.

Již několik zemí včetně USA žádají opakovaně Čínu, aby došlo k prošetření tamních laboratoří, zda došlo k manipulaci či úniku...

Musíme se dozvědět, odkud se virus začal šířit, proč jsme zprvu slýchávali, že nedošlo k lidskému přenosu, a jakou roli v tom hráli vládnoucí čínští komunisté,“ řekl Daily Mailu Bob Seely, člen britského parlamentního výboru pro zahraniční věci.

Peking nadále trvá na tom, že virus pochází ze zvířat z trhu Chua-nan z Wu-chanu. Toto tvrzení dříve podpořila i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Čína čelí kritice představitelů několika anglofonních zemí, jejichž tajné služby vydaly prohlášení, že Čína manipulovala či likvidovala informace ohledně koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.