Koronavirus zkracuje život minimálně o 10 let, některým pacientům i o 40, zjistili vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Facebook
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Na světě už kvůli koronaviru zemřelo téměř 200 tisíc lidí. Dosud převládající názor, že většina obětí by stejně zemřela kvůli jiným nemocem, se ukazuje jako mylný. Podle studie univerzity v britském Glasgow jim Covid-19 zkrátil životy v průměru o 10 let.

Odborníci z univerzity v Glashow se zaměřili především na data o pacientech z Itálie, ve které je průběh pandemie koronaviru jeden z nejhorších v Evropě.

Na jejich základě vytvořili měřítko toho, o kolik let zkracuje Covid-19 pacientům život. Prvotní odhady ukázaly, že většina z nich by žila o dalších 10 let déle, pokud by se nenakazila koronavirem.

Klíčové informace

„Zjištěné informace jsou klíčové proto, aby vlády a veřejnost nesprávně nepodceňovaly dopady Covid-19 na každého jednotlivce,“ uvedl vedoucí studie David McAllister, který působí právě na univerzitě v Glasgow.

MacAllister zároveň zdůraznil, že 10 let představuje skutečně průměrný údaj. Většina pacientů podle studie přišla "pouze" o dva až pět let života. Našly se však i takové případy, kterým Covid-19 vzal 40 let mezi živými.

„Takto rozsáhnou studii zahrnující i skutečný zdravotní stav pacientů zatím žádný ústav nepublikoval,“ upozornil McAllister na důležitost těchto zjištění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.