Koupání v rybníku či jezeře skrývá nebezpečí. Parazita, který může poškodit játra, říká odborník
I když to možná nevíte, tak mnoho sladkovodních toků skrývá nebezpečí parazitární infekce. Nakazit se lze jednoduše a zdravotní problémy na sebe nemusí dlouho čekat a mohou být i vážná.
Když si člověk po koupání v přírodní nádrži odnese domů »dárek« v podobě svědící, červené vyrážky, ve většině případů to dává za vinu sinicím. Jenže to tak být nemusí. Jde o parazita - motolici.
"Motolice napadá hlavně játra a žlučovody. Motolic je více druhů. Do těla se dostávají přes kůži. Mezi nejvýznamnější druhy patří motolice jaterní, která způsobuje zvýšený bilirubin či hepatitidu, nebo když je delší dobu v těle, tak i cirhózu jater," řekl pro ŽivotvČesku.cz specialista Petr Procházka z Naturopatické poradny.
Motolice mají v oblibě stojatou vodu. V mezičasech, když zrovna nenapadají lidského hostitele, totiž sídlí v tělech malých sladkovodních plžů.
Pokud se koupete ve stojaté nechlorované vodě, stačí skutečně jen chvilka a člověku se motolice zavrtají do kůže.
"Léčba je zdlouhavá, protože je třeba odstranit z těla opravdu všechny parazity. Léčí se protiparazitálními léky. závislosti na poškození vnitřních orgánů hrozí cirhóza jater, rakoviny močového měchýře, nejrůznější onemocnění střev, u žen navíc potíže s vejcovody zvyšující riziko mimoděložního těhotenství," dodal Procházka.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.