Reklama:

Koupit maso a uhradit nečekaný výdaj je problém pro čím dál více Čechů. Ekonom okomentoval situaci a přidal radu, jak si finančně polepšit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2024

Ekonomický komentář: Až třicet procent českých rodin nemá dostatečné finanční prostředky na výměnu opotřebovaného nábytku za nový. Kromě toho si týdenní dovolenou pro všechny členy domácnosti nemůže dovolit 20,3 procenta obyvatel a nečekané výdaje není schopno uhradit 19,7 procenta lidí. Tyto statistiky odrážejí ekonomické potíže, s nimiž se mnoho českých domácností denně potýká, což může mít významný dopad na jejich životní standard a celkovou pohodu. Pro ŽivotvČesku.cz »nedobrá« data, která poskytl Český statistický úřad, okomentoval ekonom a komentátor Vladimír Pikora.

Reklama:

Portál Novinky.cz o stávající ekonomické situaci, která se dotýká významného počtu českých domácností, informoval jako první. V souvislosti s tím se odkázal na data Českého statistického úřadu. Z nich vyplývá, že roste počet materiálně deprivovaných lidí. Tito lidé si nemohou dovolit splnit alespoň pět z třinácti základních životních potřeb. Těmi jsou mimo jiné příkladem úhrada nájmu, nákup nového oblečení nebo setkávání se s blízkými či přáteli.

Počet materiálně deprivovaných je nejvyšší za posledních šest let. V roce 2023 jich bylo 657,8 tisíce, což představuje nárůst o 162,9 tisíce oproti roku 2022. "V roce 2023 bylo materiálně deprivováno 6,3 procenta osob," sdělila Marie Korychová z Českého statistického úřadu.

Reklama:

"Je to dané tím, že jsme tu měli několik let boj s vysokou inflací a české domácnosti se finančně vyčerpaly a nejsou reálně tam, kde byly v roce 2018. Jejich situace se výrazně zhoršila a nyní jako Česká republika potřebujeme, aby příjmy domácností rostly. A to takovým tempem, aby z toho nevyrostla inflace. Jde o velmi nepříjemný boj, protože když se rychle budou zvyšovat mzdy, jde o proinflační krok. Není možné to tedy udělat nějakým způsobem rychle. Nejefektivnější cestou, aby domácnostem rostly příjmy a zároveň nebyla vysoká inflace, je to, že se zvýší něco, čemu se v ekonomice říká »potenciální produkt«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný ekonom Vladimír Pikora a přidal vysvětlení.

"Pod »potenciálním produktem« si můžeme představit maximální množství zboží a služeb, které může ekonomika trvale vyrábět, aniž by způsobovala inflaci. To znamená, že potenciální produkt představuje úroveň produkce, při které jsou zdroje ekonomiky - pracovní síla, kapitál a technologie - plně a efektivně využívány, aniž by se ekonomika přehřívala nebo zpomalovala. To je tedy něco, co potřebujeme v tuto chvíli zvýšit a dosáhneme toho tak, že se k tomu proinvestujeme," upřesnil dále pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom investiční skupiny CFG a specialista na makroekonomické analýzy a finanční trhy.

Pikora dále doplnil, že o situaci, která by se lidově vyřešila mávnutím kouzelného proutku, nejde. Problém s investicemi v ČR je totiž obecně takový, že nadnárodní korporace nejsou příliš ochotné v tuzemských podmínkách investovat, a to z důvodu vysokého daňového zatížení a mimo jiné komplikovaného právního prostředí, sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Vzdělání má významný vliv na materiální deprivaci

Data ukazují, že vzdělání a související výše platu hrají důležitou roli. Mezi domácnostmi, kde je hlavní osobou někdo se základním vzděláním nebo vyučený, bylo materiálně a sociálně deprivovaných 12,2 procenta osob. "U lidí se středním vzděláním s maturitou to bylo 3,1 procenta a u vysokoškolsky vzdělaných jen 1,5 procenta," uvedla Korychová.

Nábytek, dovolená a nečekané výdaje jsou nejčastějšími věcmi, které si lidé ve všech těchto skupinách musí odepřít. "Domácnosti vedené osobou se základním vzděláním či vyučeným dále uváděly, že si nemohou dovolit jíst maso nebo jeho vegetariánské alternativy každý druhý den, každý týden si něco malého dopřát, věnovat se placeným aktivitám, dostatečně vytápět byt nebo si koupit auto," zdůraznila expertka z ČSÚ.

Domácnosti s osobou se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním měly na čtvrtém místě problémy s dostatečným vytápěním bytu, následované nemožností jíst maso nebo jeho alternativy alespoň obden. "Právě tyto dvě položky zaznamenaly za poslední rok největší nárůst," doplnila Korychová.

Problémy s financemi

Loňské zhoršení situace v oblasti materiální deprivace statistici přisuzují vysokým nákladům na energie a bydlení, které doprovázela vysoká inflace a pokles reálných mezd.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda existuje nějaká rada pro domácnosti, které jsou v současnosti pod finančním tlakem z nedostatku.

"Ukazuje se, že nejefektivnější je střídat pracovní místa. Na první pohled to může působit nepříjemně, ale statisticky se ukazuje, že »když člověk změní pracovní místo a dělá tu samou činnost, jako dělal předtím, tak v průměru si polepší o přibližně 15 procent více na mzdě«. Pravda je, že tento způsob mnozí odsuzovali, ale když se to dělá s nějakou rozumnou mírou, příkladem jednou za tři roky, tak to může být na příjmové stránce pro konkrétního člověka výhodnější," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vladimír Pikora a poukázal tak na praktiky některých firem, které letité zaměstnance neodměňují, případně minimálně, a mnozí nově příchozí se dostanou automaticky na podobnou mzdovou hladinu, jakou mají stálí pracovníci po »mnoha odpracovaných letech ve firmě«.

Český statistický úřad dříve uvedl, že v roce 2022 mělo obtíže s vycházením s příjmy 13,2 procenta domácností, zatímco v roce 2023 tento podíl vzrostl na 13,7 procenta. Současně klesl podíl domácností, které se svými příjmy vycházely snadno, z 18,7 procenta na 17,7 procenta.

Položky, z nichž se stanovuje míra deprivace - rodiny v sociální a materiální deprivaci si nemohou dovolit alespoň pět z následujících položek:

+ vyměnit opotřebovaný nábytek za nový.
+ uhradit ročně všem členům domácnosti alespoň týdenní dovolenou mimo domov.
+ uhradit neočekávaný výdaj výši 14 100 Kč (údaj z roku 2023).
+ jíst maso nebo jeho vegetariánské náhražky každý druhý den.
+ dostatečně vytápět byt.
+ utratit malou částku pro sebe každý týden.
+ pravidelnou placenou volnočasovou aktivitu.
+ automobil.
+ hradit pravidelné platby spojené s bydlením.
+ pořízení nového oblečení.
+ setkávat se s přáteli a příbuznými jednou měsíčně.
+ připojení k internetu.
+ alespoň dva páry bot.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: