Kouření v bytě jako slabost vyměněné manželky, která trpí astmatem. Vyjádřil se Karel Nešpor

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: se svolením TV Nova
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2021

Když v českých domácnostech nad touhou po zdravém životě a lepší ekonomické situaci zvítězí závislost, vztahy jsou mnohdy složité. Nejnovější díl televizní reality show ukázal manželský pár, který si ani přes nepříznivou finanční situaci a dokonce i ženino astma nedokáže odepřít kouření. "Zhruba 2 miliony kuřáků v České republice dávají cigaretám přednost před svým zdravím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Karel Nešpor (68).

Oblíbená reality show vysílaná na nejúspěšnější tuzemské komerční stanici ukázala, nakolik může být život jedné rodiny ovlivněn závislostí na tabáku. Manželský pár žijící v zahrádkářské kolonii kouřil ve všech místnostech včetně ložnice, a to i přesto, že žena trpí astmatem. Cigaretám ale dávají přednost nejen před lepší finanční situací, ale i před něčím ještě důležitějším.

"Zhruba 2 miliony kuřáků v České republice dávají cigaretám přednost před svým zdravím. Popírají tím touhu po životě, která je významnější než touha po materiálním zařízení, které má sloužit životu. Tabák a kouření ho přímo poškozují," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor, uznávaný psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí.

Celosvětově je na kouření podle statistik závislých 1,3 miliardy lidí a WHO uvádí, že v souvislosti s následky konzumace tabáku každoročně zemře zhruba 8 milionů lidí. Část z nich tvoří i pasivní kuřáci, tedy ti, kteří si cigaretu sami nezapálí.

Kouření má neblahý vliv především na ženské tělo. Ženy chtěly být odjakživa krásné, kuřačky si ale situaci samy komplikují. Riziko krevních sraženin existuje u mužů i žen, ovšem u něžného pohlaví zvyšuje riziko antikoncepce.

"Na konci zapálené cigarety je 1000 stupňů Celsia, to znamená, že to vysušuje pleť. Dámy, nekuřte, abyste nevypadaly jako vysušené tresky. Závažnější skutečností je, že kouření v kombinaci s antikoncepcí zvyšuje riziko krevní sraženiny v těle. Ty sraženiny mohou vzniknout kdekoliv. V nohách, to je trombóza a noha oteče. Mohou vzniknout v plicích, na to se dá zemřít, také v mozku, tomu se pak říká mozková mrtvice," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.