Krajské volby 2020 jednoduše a přehledně: Jak úspěšně odvolit a dodržet bezpečnostní opatření
Krajské volby do zastupitelstev 2020 se blíží. Každý by měl využít své právo dát hlas tomu, koho chce vidět v politice a podpořit ho. Někteří však tápou nad tím, jak mají volit a co je vlastně jako voliče čeká. Důležitá jsou i opatření spojená s nákazou covid-19.
Letošní podzim je zasažený celosvětovou pandemií nákazy covid-19, která se projeví i v rámci hygienických opatření. Po čtyřech letech proběhnou volby do krajských zastupitelstev a v některých krajích také senátní volby. Prezident Miloš Zeman jejich konání určil na datum 2. - 3. října 2020, což v kalendáři vychází na na pátek a sobotu. Jak ale můžeme odvolit a co nás jako voliče čeká? Přinášíme shrnutí základních důležitých informací.
Zastupitelé se volí celkem ve 13 krajích. V každém kraji jeho občané mohou dát hlas svému kandidátovi, kterého preferují. Zastupitelé krajů pak mají v podstatě totožné pravomoce jako zastupitelstvo hlavního města Prahy a jsou voleni na čtyřleté období. Zastupitelstvo kraje může mít buď 45, 55 až 65 členů. Jejich počet pak udává velikost daného kraje, ve kterém jsou zvoleni. A jaké podmínky musí splňovat občané, aby mohli bezpečně odvolit?
První je určitě věková hranice. Volit mohou pouze lidé starší 18 let, přičemž platí, že plnoletosti musí dosáhnout nejpozději v druhý den konání voleb. Zároveň je důležitou podmínkou, aby volič měl přihlášené trvalé bydliště v místě, kde volí (které spadá pod územní obvod voleného kraje). Právě na adresu trvalého bydliště občanům pošta doručí volební lístky, které ale najdete v případě potřeby také ve volební místnosti. A jak na samotné hlasování?
Je to jednoduché. Každá politická strana nebo hnutí má svůj vlastní volební lístek. Myslete na to, že do obálky můžete vložit pouze 1 volební lístek (nejde tedy volit napříč stranami). Volit můžete metodou »zakroužkování«, kdy oznáčíte kroužkem konkrétního kandidáta/kandidáty vámi volené strany (maximálně 4), které upřednostňujete a chcete jim dát tzv. preferenční hlas. Pokud nechcete na lístku volit nikoho konkrétního, do obálky vložíte pouze volební lístek vybrané politické strany.
Dejte si pozor na to, abyste měli v obálce opravdu pouze 1 volební lístek. V opačném případě by byl váš hlas zneplatněn (stejné je to i při označení více než 4 kandidátů). Pokud řešíte, že se na volby do místa trvalého pobytu v době jejich konání nedostanete, existuje možnost vyřídit si tzv. voličský průkaz. Ale i u něj platí určitá pravidla. Zajděte osobně na příslušný úřad nebo pošlete na jeho adresu písemnou žádost, kde je váš úředně ověřený podpis (vyřídíte na pobočce České pošty se službou Czech POINT za cenu 30 Kč za jednu listinu s podpisem). Kdo vlastní datovou schránku, může podat i elektronickou žádost. Ale musíte to stihnout v termínu od vyhlášení voleb do 7 dnů před jejich konáním. Takže na poslední chvíli pak máte bohužel smůlu.
Jestliže pobýváte v zahraničí a chtěli byste volit v krajských volbách, není to možné. Můžete si však vyřídit voličský průkaz (písemně nebo elektronicky), který vám umožní volit v Senátních volbách (ve stejném termínu). Nezapomínejte ani na opatření spojená s koronavirovou nákazou. Platí povinnost dodržovat dvoumetrové rozestupy, mít roušku a při vstupu si omýt ruce připravenou dezinfekcí. Pokud chcete být opravdu svědomití, doneste si i vlastní pero (i přes dodržovanou hygienu je to jistota především pro vaše bezpečí).
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.