Reklama:

Královna Alžběta II. nechtěla velký pohřeb. Historička vysvětlila, proč k němu nakonec svolila a co tím vyjádřila

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

V pondělí se Velká Británie naposledy rozloučila s královnou Alžbětou II., která v první polovině září opustila tento svět ve věku 96 let. Pohřeb byl velkolepý a se všemi poctami, které jí náležely, ona sama si to pro sebe ale nepřála. Odbornice na královskou rodinu o tom promluvila pro magazín People a řekla, proč se rozhodla honosný pohřeb přece jen mít.

Reklama:

Královna Alžběta II. zemřela 8. září po vleklých zdravotních problémech na svém sídle Balmoral ve Skotsku a její smrt zasáhla miliony lidí po celém světě. Ve čtvrtek v pravé poledne středoevropského času začal v Británii její pohřeb, kterého se zúčastnily zástupy pozvaných hostů a kterému přihlíželi také její příznivci.

Reklama:

Pohřeb královny proběhl se všemi poctami a trval celé hodiny. Nejprve proběhlo rozloučení přenášené televizí, kterého se kromě královské rodiny zúčastnili také hosté, později proběhlo to soukromé, během kterého mohli členové královské rodiny popustit uzdu emocím, které jinak, jak velí protokol, museli celý den skrývat. Soukromý malý pohřeb je to, co si královna ve skutečnosti přála.

"Nechtěla pro sebe veškerou tu pompu a velikost, která pohřeb provázela. Nerada by viděla svou sochu a zástupy hostů. Uvědomovala si ale, jakou roli v dějinách Velké Británie sehrála. Její svolení s velkým pohřbem v podstatě znamenalo, že šla vstříc povinnostem i po smrti," řekla historička Penny Junorová pro magazín People.

Pohřbem královny Alžběty II. v pondělí skončilo ve Velké Británii deset dní státního smutku. Královská rodina bude smutek dodržovat až do 26. září a neočekává se, že by vykonávala oficiální povinnosti. V souvislosti s posledním rozloučením panovnice pozůstalí poděkovali vojákům, kteří se na něm podíleli, nesmuteční akce na následující dny ale neplánují.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: