Královna Alžběta II. slaví 70 let od své korunovace. Rodina je pro ni svatá, podle vyjádření odborníka ale upřednostňuje něco jiného

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2022

Právě 2. června slaví britská královna Alžběta II. (96) už 70. výročí své korunovace. Ta byla v roce 1953 přelomová především z toho důvodu, že šlo o první takovou ceremonii vysílanou celostátní televizí, kterou tak mohl sledovat národ. V plánu jsou velké oslavy, které uctí panovnictví ženy, která je ztělesněním monarchie. "Alžběta byla vždy vychovávána k zodpovědnosti, plnění povinností a službě impériu, kterému se skutečně oddala," řekl o královně pro ŽivotvČesku.cz odborník na královskou rodinu Kamil Rodan.

Britská královna Alžběta II. letos slaví 70. výročí své korunovace. Na trůn nastoupila už ve věku 25 let po smrti svého otce Jiřího VI., o níž se dozvěděla při cestách Afrikou. Oficiální korunovační ceremoniál proběhl až o více než rok později a jeho výročí nyní bude oslavováno celé čtyři dny. Součástí oslav budou vojenské přehlídky, bohoslužba, derby i pouliční párty po celé zemi.

Cesta na trůn pro královnu započala v únoru 1952, kdy nečekaně zemřel její otec. Jako budoucí panovnice se musela okamžitě vrátit ze svých cest po Africe a v letadle se musela převléct do černých šatů, aby tak dala najevo smutek tak, jak káže královský protokol. Podle dnes již zesnulého odborníka na britskou královskou rodinu šlo o něco, co až do poslední chvíle udělat nechtěla.

"Královna se dlouhou dobu podvědomě bránila převlečení do černých šatů. Teprve těsně před příletem k Londýnu se převlékla dle nařízení, a když se podívala ven z okénka, viděla mnoho černých vozů, Winstona Churchilla a další členy vlády. Osoba, která jí první po smrti jejího otce vzdala čest, byla její babička, před kterou ona měla posvátnou úctu, protože to byla ikona. Královna Mary byla v podstatě tvůrkyní novodobého obrazu britské monarchie a její důstojnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz Kamil Rodan, jak královna prožívala první chvíle po smrti svého otce.

V polovině 20. století byla královna Alžběta II. svým způsobem jako závan čerstvého vánku. Přestože královský protokol pro ni vždy byl svatý, rozhodla se k věcem přistupovat po svém. Že má svou hlavu, projevila už na pohřbu otce, na který přišla v oblečení, které tehdy mezi lidem vyvolalo velký rozruch. Na tehdejší dobu a k takové události bylo totiž příliš odhalující.

"Už na pohřbu Alžbětina otce byl vidět rozdíl mezi významnými ženami britské monarchie. Královna Mary měla šaty až po zem, protože zůstala myslí v 19. století, královna matka měla šaty pod kolena a královna Alžběta II. měla šaty po kolena. Zajímavostí je, že královna Mary pak délku šatů Alžbětě vyčetla," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník na britskou královskou rodinu, s čím se musela královna vypořádávat.

Královna je nejvyšším představitelem britské královské rodiny, a přestože je k lidu velmi vlídná, jakmile se jedná o rodinné záležitosti, své pocity a myšlenky najevo nedává. Proto například k odchodu prince Harryho z rodiny a k sexuálnímu skandálu svého syna Andrewa vydala jen strohá prohlášení a na veřejnosti je nekomentovala, dokonce na sobě ani nedala znát, v jakém je rozpoložení.

"Monarchové jsou vychováváni k tomu, aby neukazovali emoce na veřejnosti. Královna by se mohla zdát jako studený psí čumák, ale ona tak byla vychovaná. Vyrůstala v naprosto harmonické rodině do doby, než byla ústavní krize. Alžběta byla vždy vychovávána k zodpovědnosti, plnění povinností a službě impériu, kterému se skutečně oddala," vysvětlil zesnulý uznávaný historik Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz důvod zdánlivě odměřeného přístupu královny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.