Reklama:

Lipavský pohledem Zahradila: Je možná prodlouženou rukou Hradu, nebo jen poslušným ministrem

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2024

Komentář: Kritika expiráta a ministra zahraničí Jana Lipavského sílí i ve vládních kruzích, zejména v ODS. Strana, která se původně zdržela přímé odpovědnosti za ministerstvo zahraničí, nyní čelí otázkám ohledně Lipavského udržení ve funkci. Dlouhodobé nespokojenosti v ODS se projevují zejména v jeho zahraniční politice, kdy někteří tvrdí, že Černínský palác vede více jako kancelář pro lidská práva než jako diplomatický úřad. Někdejší europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz, vnímá Lipavského více jako »influencera« než jako skutečného šéfa diplomacie.

Reklama:

Zajímavé je, že navzdory kritice z ODS i mimo ni si premiér Petr Fiala Lipavského stále »hýčká« a vyjadřuje mu důvěru. Podle spekulací, které uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Zahradil, by tento přístup mohl být způsoben několika faktory – buď jde o tlak z Hradu, nebo o pokus udržet na čele zahraniční politiky slabého ministra, který je snadno ovladatelný.

"Neumím si vysvětlit, kde vznikl ten tlak na zachování Lipavského. Možná to přišlo z Hradu. Jedno z možných vysvětlení totiž je, že se pánové nějak dohodli, že Lipavský bude prodlouženou rukou prezidenta ve vládě a pak za to bude odměněn nějakým vyslaneckým postem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Zahradil.

Reklama:

Zkušený politický klasik dokonce naznačil, že by Lipavský mohl být odměněn pozicí v zahraničním odboru Hradu, pokud bude prezidentovi Pavlovi sloužit jako prodloužená ruka.

"Nebo odejde na Hrad, například do zahraničního odboru. Druhou možností je, že si vláda, premiér a jeho okolí řekli, že ministr bez stranické podpory, plující ve vzduchu prázdnotou, je ideální, protože bude tak slabý, že je bude poslouchat na slovo. Že bude dělat to, co mu řeknou," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Zahradil.

Přestože Lipavského zahraniční politika sklízí smíšené hodnocení, jeho »proizraelská« orientace je považována za výrazný posun od jeho údajných předchozích propalestinských postojů.

"Já si pamatuji, a Miloš Zeman na to někdy upozorňuje, že když byl Lipavský ještě v minulém volebním období pouhým poslancem, tak měl velmi silné propalestinské tendence. Zakládal dokonce nějakou skupinu přátel Palestiny v Poslanecké sněmovně. A když se stal ministrem, tak velice rychle pochopil, že tudy cesta nevede, protože to by ho média neměla ráda, establishment by ho neměl rád a velmi rychle by narazil. Tak přešaltoval a dneska je velmi, velmi proizraelský a už není vůbec propalestinský. Mně to nevadí, samozřejmě, já tomu tleskám. Ale je vidět, že ten člověk je velmi přizpůsobivý. A to je možná jedna z vlastností, která ho udržela v tom křesle ministra," uvedl konkrétně pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický bard Zahradil.

Zmíněná situace vytváří napětí v koalici, kdy se ODS potýká s důsledky svých rozhodnutí delegovat zahraniční politiku na koaliční partnery, přitom čelí i rostoucí frustraci uvnitř vlastních řad.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: