Které regiony v Česku decimuje koronavirus? Adam Vojtěch promluvil o třech velkých ohniscích

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv AV
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2020

Epidemiologická situace je podle ministra zdravotnictví Adam Vojtěcha v Česku dobrá. Až na tři ohniska, kde je poměrně znepokojivý počet nakažených. Zatím se situace řeší lokálně, dochází k trasování kontaktů, aby se šíření viru udrželo pod kontrolou.

V Česku je současná situace, pokud se podíváme na čísla, poměrně nevyzpytatelná. Po několika týdnech se v Česku počet nakažených za uplynulých 24 hodin přehoupl přes stovku. Konkrétně ve čtvrtek přibylo 118 nových případů nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. V pátek čísla neklesla. Naopak počet nakažených byl ještě vyšší. Šlo o 126 lidí.

Klid do duše lidem nevnesla ani sobota, kdy sice byl počet nakažených 42, ale testovalo se poměrně málo. Laboratoře provedly jen 1543 testů. Běžně se provádí přibližně dvojnásobek, ale jsou dny, kdy i více...

"Jsme obezřetní, protože jsou tu regiony, kde situace není dobrá. Jde Karvinsko, Frýdecko-Místecko a také v Praze, kde ta situace není dobrá. Vše řešíme s krajskými hygieniky," uvedl Adam Vojtěch s tím, že je důležité udržet nákazu v lokálních ohniscích. Snažil se tak uklidnit situaci, protože lidé žijí v obavách, zda nedojde k dalším restrikcím.

Žádné zavírání hranic

Podle Vojtěcha to ale není v plánu. "Lidé by rozhodně neměli podceňovat, pokud u sebe zpozorují nějaké příznaky. Pokud se tak stane, měli by to řešit, aby nedocházelo k možnému šíření viru. Zatím jsme v situaci lokálních ohnisek. Ve většině regionů je situace klidná, ale je důležité situaci nepodceňovat. Zatím to není o nějakém zavírání hranic, ale abychom udrželi rizikové regiony pod kontrolou," dodal ministr zdravotnictví pro Život v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.