Počet nakažených roste. Adam Vojtěch vysvětlil pro ŽvČ, co Česko aktuálně v rámci opatření čeká

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Se svolením Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2020

Po několika týdnech se v Česku počet nakažených novým koronavirem za uplynulých 24 hodin přehoupl přes stovku. Ve čtvrtek přibylo 118 nových případů, v pátek to bylo 126. Podle Adama Vojtěcha je situace v Česku stále pod kontrolou a týká se jen určitých lokalit.

"Nárůst je výrazný, ale týká se určitých lokalit. Problém je, že v těch lokalitách, o kterých víme, tak situace vyeskalovala. To číslo je opravdu výrazné, ale týká se jen Frýdecko-Místecka, Karvinska a Prahy. V těchto oblastech od pondělí budeme realizovat opatření. Zatím jdeme cestou, že se od pondělí nebude v těchto lokalitách tolik rozvolňovat jako ve zbytku republiky," řekl pro Život v Česku ministr zdravotnictví.

Podle něj situaci bedlivě hygienici i epidemiologové monitorují a v případě, že by se nelepšila, tak by přišla na řadu další opatření. V Česku dva dny po sobě nákaza překročila hranici počtu 100 nakažených za uplynulých 24 hodin. Podle dosavadních údajů jde o druhý nejvyšší denní nárůst od 21. dubna. 

"Roušky zatím platí stále. Máme plán na rozvolnění pro celou Českou republiku od 1. července, ale pro regiony, kde situace nebude dobrá, tak roušky povinné budou. Naším záměrem je, aby opatření nezasahovala do ekonomického stavu země, ale zároveň na prvním místě musí být zdraví lidí," dodal Adam Vojtěch s tím, že věří, že k žádným velkým či plošným opatřením nebude muset dojít.

Důležité je nepodceňovat příznaky

Podle Vojtěcha je důležité, aby lidé stále byli obezřetní a v případě, že mají nějaké příznaky onemocnění, nepodceňovali je. "Lidé by rozhodně neměli podceňovat, pokud u sebe zpozorují nějaké příznaky. Pokud se tak stane, měli by to řešit, aby nedocházelo k možnému šíření viru. Zatím jsme v situaci lokálních ohnisek. Ve většině regionů je situace klidná, ale je důležité situaci nepodceňovat. Zatím to není o nějakém zavírání hranic, ale abychom udrželi rizikové regiony pod kontrolou," dodal ministr zdravotnictví pro Život v Česku, který zároveň nechtěl spekulovat, jak by ministerstvo řešilo situaci, že by se nákaza rozšířila plošně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.