Kuřáci si ani v příštím roce finančně neoddechnou. Cigarety podraží. Promluvil ekonom Štěpán Křeček

Kouření, cigarety - Ilustrační snímek
Kouření, cigarety – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2021

Milovníci tabáku v České republice si ani příští rok finančně neoddechnou. Vlivem zvýšení spotřební daně, k čemuž dojde od ledna, si za krabičku připlatí okolo 6 korun, včetně marže obchodníka. Už v letošním roce u tabákových výrobků bylo možné pozorovat skokové nárůsty v cenách, nicméně ty pro příští rok budou ovlivněny jen minimálně. Podle ekonoma za tím stojí nová vláda, která bude mít jiné priority. "Jestli se k této záležitosti vrátíme, tak nejdříve v roce 2023," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček a popsal, k jakému nepříjemnému jevu vlivem zdražování těchto produktů došlo.

Daň z cigaret a dalších tabákových výrobků letos o deset procent vzrostla, nebyla ovšem jediným faktorem, který se na konečných cenách podílel. Tabákové společnosti zdražují, aby zvýšily zisk, o který přišly klesajícím počtem kuřáků. Roli hraje i evropská tabáková legislativa. V příštím roce by kuřáky nemělo postihnout tak výrazné zdražování, jaké zažili v uplynulých měsících, přesto se bez něj zcela neobejdou. Od ledna je totiž čeká další zvýšení spotřební daně, a kuřáci si tak za krabičku i s marží výrobce mohou připlatit až 6 korun. Nová vláda ovšem podle finančního odborníka nebude mít nové nastavení daní u tabákových výrobků za prioritu, a proto nelze čekat zdražování skokové.

"Je zřejmé, že politici budou mít problémy, aby do konce roku vůbec vznikla nová vláda, aby urychleně vyřešili schvalování státního rozpočtu. Tím pádem přenastavování daní tabákových výrobků určitě nebude priorita, a jestli se k této záležitosti vrátíme, tak nejdříve v roce 2023. Tím pádem je tento trh na příští rok předvídatelný, protože je schválen zákon, který upravuje daňové změny v následujících letech u tabákových výrobků," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Přestože ke zdražení tabákových výrobků v příštím roce dojde, mělo by být ovlivněno jen spotřební daní, případně pak zdražením ze strany samotných tabákových společností a nemělo by být skokové. Zcela nejméně ho pocítí kuřáci, kteří si oblíbili zahřívaný tabák a běžným cigaretám neholdují. Ekonom zdůrazňuje, že větší vliv na konečné ceny zahřívaných cigaret nemá ani tak zdanění jako spíše právě marže tabákových společností.

"Bude docházet k dalšímu zdražování tabákových výrobků, nicméně zdražení bude relativně mírné. Nebude to nic skokového, jak jsme viděli v minulých letech. Nutno podotknout, že návrh zákona jednoznačně preferuje zahřívaný tabák, kde je zdanění nejmenší a naopak penalizuje řezaný tabák a klasické cigarety, kde to zdražení bude výraznější. Zároveň je potřeba si uvědomit, že tabákové společnosti mají na prodeji zahřívaných cigaret naprosto největší marži, protože v České republice se zdaňuje obsah tabáku v cigaretě a v zahřívaných cigaretách je tabáku zhruba pětina oproti klasické cigaretě. Tím pádem i to zdanění zahřívaného tabáku je výrazně menší než u klasických cigaret, a proto je to dnes nejvýhodnější produkt pro tabákové společnosti. Zahřívané cigarety stojí stejně jako nejlevnější klasické cigarety," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, jaký je rozdíl mezi klasickým a zahřívaným tabákem.

Zvýšení spotřební daně z tabáku mělo do státního rozpočtu přinést velké peníze, jak slibovala vláda, to se ale nakonec nestalo. Naopak především pohraniční prodejny přišly o zákazníky z Německa, kteří do českých obchodů jezdili pro tabákové výrobky, které u nás byly výrazně levnější než v sousedním státě. Ekonom si myslí, že jiné kroky by pro státní kasu byly prospěšnější.

"Stát se chová diletantsky v nastavení danění tabákových výrobků, protože my už vidíme na datech, že to skokové navýšení zdanění tabáku nepřináší do státního rozpočtu peníze navíc, které byly avizovány. Vidíme, že takto výrazné zdražení tabákových výrobků vedlo k tomu, že Němci z pohraničí přestali jezdit do České republiky kupovat tabákové výrobky, které zde byly levnější. Tento výpadek prodeje cizincům nám pak vytváří díru ve státním rozpočtu. Kdybychom chtěli z tabákových výrobků více peněz do státního rozpočtu, určitě bychom se měli zaměřit na větší zdanění zahřívaného tabáku, který je zdaněn nedostatečně, a je tam velký prostor k navýšení daní, aniž by nějak zásadně musely zdražovat koncové ceny, protože vidíme, že tam jsou velké marže. Vyšší zdanění by mohlo pak částečně vést ke snížení marží bez nutnosti výrazně zvyšovat koncovou cenu pro zákazníky," poradil Štěpán Křeček.

Lidé se po skokovém zdražování uchýlili ke kupování pašovaných tabákových výrobků, z jejichž koupě nejde do státní kasy jediná koruna. Finanční expert upozorňuje, že nová vláda nesmí zůstat dlouho nečinná a následně znovu skokově zdražit, protože černý trh s cigaretami by pak kvetl ještě o něco víc.

"Obecně můžeme říci, že bude potřeba daně nějak upravovat, ale není možné abychom dlouhou dobu dělali mrtvé brouky a pak skokově zvedli daně, protože v době, kdy jsou nějaké skokové nárůsty v cenách tabákových výrobků, tak to bohužel vede k tomu, že tady začíná kvést černý trh s nimi. Už máme i první statistiky, které prokazují, že prodej nelegálních cigaret v České republice narůstá a zde pak jsou další daňové úniky. Tam je potřeba zamezit škodám, které státu vznikají," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.