Květiny na prázdném hrobě a zástupy fanoušků. Hana Zagorová se dalších narozenin nedočkala

Lidé k prázdnému hrobu nosili květiny a svíčky
Lidé k prázdnému hrobu nosili květiny a svíčky
Foto: ŽivotvČesku
Alžběta Staňková, Petr Vlk | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2022

Pietní místo nedaleko vstupu vyšehradského hřbitova, které na památku své životní lásky Hany Zagorové (†75) nechal zřídit ovdovělý operní pěvec Štefan Margita (66), muselo být z provozních důvodů v sobotu večer zrušeno. Všechny věnce a další dary tak byly přesunuty na nedaleký hřbitov ke hrobu, který si pro sebe sama zpěvačka připravila a kde dosud odpočívají její rodiče. Tam také v den jejích nedožitých narozenin mířili všichni, kdo na »Haničku Písničku« chtěli zavzpomínat. Redakce ŽivotvČesku.cz na místě pořídila fotografie, jak hrobka v současné době vypadá.


Hrob na vyšehradském hřbitově, který je známý tím, že se stal místem posledního odpočinku mnoha významných osobností Česka, si zpěvačka Hana Zagorová pro sebe předem vybrala sama. Nechala do něj také uložit své rodiče - tatínka Josefa Zagoru, který byl stavebním inženýrem, a maminku Edeltrudu, která byla učitelkou. Ti do té doby odpočívali na jejich rodinné chalupě. Počítala také s tím, že až přijde její čas, ke svým blízkým se na místě s výjimečnou atmosférou připojí.

I když se tak zatím nestalo a legendární umělkyně do hrobu zatím uložena nebyla, putovaly na něj květiny a věnce, které Haně Zagorové na její poslední rozloučení donesli či nechali poslat truchlící. Některé z nich byly od různých institucí, například českých rádií, hudebních vydavatelství, divadel, ale třeba také od řidičů sanitek z motolské nemocnice. Kondolenci a věnec nechal doručit také prezident republiky Miloš Zeman (77).

"Poslali jsme věnec, ale Helča není v takovém zdravotním stavu, že by se mohla zúčastnit. Úmrtí kamarádky bylo pro ni nečekaným a velkým šokem. Navždy ji budeme mít v srdci, byla to skvělá kamarádka a velká osobnost," uvedl pro ŽivotvČesku.cz před několika dny smutným hlasem Martin Michal (64), manžel Heleny Vondráčkové.

Soustrast vyjádřilo také Divadlo Sklep, které sice zdánlivě patří k jiným kulturním okruhům, než k jakým náležela Zagorová, ale jehož členové dodnes vzpomínají, jak zpěvačka přišla v roce 1989 na jejich představení a podepsala tehdy petici Několik vět.

"Moji milí, do 3. září se můžete s Hankou rozloučit také na Vyšehradě. Moc vám děkuji, že na Hanku tolik vzpomínáte společně se mnou," vzkázal minulý týden dojatý Štefan Margita všem fanouškům a přátelům své milované manželky prostřednictvím Facebooku.

Na vyšehradském hřbitově nyní správný hrob fanoušci Hany Zagorové poznají především podle záplavy výzdoby. Náhrobní kámen je totiž momentálně sejmutý, aby na něj mohlo být doplněno zpěvaččino jméno, než bude do hrobu uložena. Fakt, že oblíbená umělkyně na místě dosud neodpočívá, však nikomu očividně nevadí, zavzpomínat i přesto přichází mnoho lidí.

Hana Zagorová, která tento svět opustila 26. srpna, se celoživotně potýkala se zdravotními problémy, které souvisely s vrozenou poruchou krvetvorby. Jejímu zdraví neprospělo prodělání nemoci covid-19 v roce 2020. Od té doby se její zdravotní stav začal prudce zhoršovat. Loni v srpnu kvůli tomu do té doby energická zpěvačka zrušila své pracovní závazky a nadcházející koncerty.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.