Kvůli opatřením se nám rozpadá společnost. Děti by se měly vrátit do škol, říká lékař Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2020

Bývalý člen Ústředního krizového štábu a lékař Roman Šmucler (51) je toho názoru, že pokud jde o děti, měly by se bez prodlení vrátit zpět do školních budov. Dále je přesvědčen o tom, že pokud tvrdá opatření budou platit dlouho, štěpení společnosti nemusí dopadnout dobře. "Řada lidí je finančně na konci sil," zdůvodnil pro ŽIvotvČesku.cz odborník.

Pokud jde o školou povinné, jejich návrat do tříd by se podle Romana Šmuclera neměl odkládat. "Jsou potřeba dvě věci. Jednou z nich je nepřitlumit to až moc, aby se nestalo, že bude třetí vlna. A druhá věc je, že děti patří zpět do škol, protože potřebujeme uvolnit pracovní sílu. Řada lidí má problémy a jde teď o to, aby se nerozpadla společnost. Protože máme lidi, které opatření a uzavření provozoven netrápí, pak jsou lidí, kteří jsou na konci tolerance a když se naštvou, tak se ta společnost rozpadne, což je asi nebezpečnější než virus. Osobně jsem pro to, aby se děti do škol vrátily okamžitě," prozradil svůj pohled na současnou situaci Roman Šmucler.

Nad návratem dětí do škol stále visí otazník. Ministr školství Robert Plaga před několika dny nastínil, že jeden z možných scénářů, jak dohnat učivo, je, že by letní prázdniny posloužily jako náhradní termín pro docházku. To by znamenalo, že přes prázdniny by fungoval školní režim.

Šmucler není jediný, kdo volá po rychlém návratu dětí do škol. Lidovci naléhají na vládu, aby otevřela nejpozději 23. listopadu školy pro žáky prvních a druhých tříd základních škol a absolventských ročníků, pokud se nezhorší epidemiologická situace. Bez toho nepodpoří žádost menšinové vlády ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.