"Lahůdka" z gelu může zabít. Často ji v rukách a puse mívají děti

Gelové kapsle představují riziko.
Gelové kapsle představují riziko.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2020

Na celém světě přibývá stále více případů otravy gelovými kapslemi na praní. Nejčastěji se měkké a barevné kapsičky dostanou do úst malých dětí, což je velmi nebezpečné. U požití gelových kapslí ale zapomeňte na vyvolávání zvracení, to totiž situaci ještě zhorší.

Pro dětské oko jsou měkoučké kapsičky na praní velmi atraktivní. Mnoho dětí se je již rozhodlo prozkoumat. Bohužel děti nepoznávají cizí předměty jen rukama, ale často mají potřebu neznámou věc ochutnat.

Právě vlhké prostředí dětské pusinky ale způsobí, že se tenký obal kapsle naruší a koncentrovaný prací gel vyteče ven. „V celosvětovém měřítku bylo ročně vystaveno až 16 000 lidí (většinou dětí) nebezpečí chemických látek obsažených v kapslích na praní,“ uvádí  Toxikologické informační středisko, které na problém upozorňuje v rámci celoevropské kampaně Děti nevidí rozdíl – udržujte prací kapsle mimo dosah dětí.

Zvracení rozhodně nevyvolávejte

Když vaše dítě nedejbože kapsli ochutná, v žádném případě nevyvolávejte zvracení. Zavolejte záchrannou službu a vypláchněte pusu velkým množstvím vody. Pokud se mu obal nepodařilo protrhnout, taktéž pusinku důkladně vypláchněte a poraďte se s pediatrem či zdravotníkem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.