Legendární hit Stairway To Heaven patří Led Zeppelin. Definitivně to potvrdil Nejvyšší soud

Legendární hit Stairway To Heaven patří Led Zeppelin
Legendární hit Stairway To Heaven patří Led Zeppelin
Foto: Showpix.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2020

Kapela Led Zeppelin patří k hudebním rockovým legendám. Ale jeden z jejich největších hitů Starway to Heaven se v roce 2014 stal předmětem řešení soudu kvůli obvinění, že je kytarová melodie plagiát. Případ se vlekl několik let a až nyní se definitivně rozhodlo ve prospěch »původních« autorů.

V roce 2014 se stala rocková kapela Led Zeppelin terčem kritiky. Čelila obvinění novináře Michaela Skidmora, který jednal jménem pozůstalosti zesnulého zpěváka Randyho »California« Wolfa (†45), frontmana kapely Spirit. Podle něho jeden z nejznámějších kytarových riffů v písni Stairway To Heaven nebyl originál, ale pouze vykradená část skladby Taurus patřící do repertoáru rockových Spirit. Nepříjemný spor trval dva roky, než soud rozhodl o autorství Led Zeppelin. Jenže tím soudní »bitva« rozhodně neskončila, protože právníci podali proti rozsudku odvolání.

Objevila se tvrzení, že se zpěvák Robert Plan, frontman Led Zeppelin, zúčastnil koncertu Spirit v birminghamském klubu v roce 1970, kde kytarové sólo slyšel poprvé. Dlouhou dobu nikdo jakoukoli podobnost mezi oběma písněmi nezmínil až do roku 2010. Po internetu se začala šířit srovnání a spekulace o tom, kdo je vlastně původním autorem slavné melodie. Vzhledem k tomu, že píseň bořila rekordy hudebních žebříčků a řadí se k největším rockovým hitům vůbec, ve hře byla přímo astronomická suma peněz. Potenciálně se jednalo o miliony dolarů, jak uvedla BBC.

Letos v březnu ale rozhodl odvolací soud znovu – Stairway To Heaven patří kapele Led Zeppelin. Ani další odvolání nevedlo k úspěchu žalující strany a Nejvyšší soud v USA se odmítl případem nadále zabývat. Z toho vyplynula automatická platnost původního rozsudku, který vynesl odvolací soud na jaře. Slavná »vyhrávka« tedy není považována za plagiát instrumentálky Taurus a patří tak legendárním rockerům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.