Reklama:

Lenka Šimůnková rok pátrala, zda šlo tragédii na fakultě zabránit. Ke kritice policejního vedení se vyjádřil Havlíček

Lenka Šimůnková
Lenka Šimůnková
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 4. 2025

Dá se říci, že střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z předloňského prosince má patnáctou oběť. S obrovskou ztrátou se nedokázala smířit matka jedné z obětí a vzala si dobrovolně život. Lenka Šimůnková skočila v sobotu do propasti Macocha. Na sociální síti to potvrdil senátor a bývalý policista Robert Šlachta. Maminka zastřelené Elišky Šimůnkové nahlas kritizovala postup policejního vyšetřování a servítky si nebrala ani na adresu ministra vnitra Víta Rakušana. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, jak vnímá, že se v současnosti na sociálních sítích opět objevují kritické hlasy vůči policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi a ministrovi vnitra.

Reklama:

Po smrti Lenky Šimůnkové, která se nedokázala ani po více jak roce vyrovnat se ztrátou milované dcery Elišky, se na sociálních sítích znovu vyrojila kritika směrem k policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi a ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi.

Sama Lenka Šimůnková ostře kritizovala jak postup vyšetřování, tak i chování policie v době, kdy ještě netušila, že její dcera se stala jednou z obětí střelce. Opakovaně se ptala, zda nešlo tragédii zabránit. "Z nějakého důvodu byla policie před fakultou a z nějakého důvodu odjela. Chci vidět obličej toho, kdo rozhodl, aby policisté odjeli. Chci, aby mi to řekl z očí do očí," uvedla například v rozhovoru pro iDnes.cz.

Reklama:

Paní Lenka uvedla, že se o sebevraždu pokusila krátce po tragické smrti své dcery. Pokus tehdy nebyl úspěšný, a tak se rozhodla hledat odpovědnost za události z 21. prosince 2023. Podle jejího přesvědčení nebyl jediným viníkem střelec David K., ale také představitelé policejního vedení a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila místopředsedu hnutí ANO Karla Havlíčka, jak vnímá kritiku na sítích směrem k představitelům policejního vedení v souvislosti se sebevraždou zoufalé matky.

"Je to velmi citlivá záležitost. My jsme jako hnutí ANO v první fázi po události zachovali zdrženlivost, protože jsme chápali, že je nezbytné vše důkladně vyšetřit. Objevilo se několik různých verzí a teorií, bylo potřeba pracovat s fakty. Dnes už ale uplynul nějaký čas a jsem přesvědčen, že veřejnost si zaslouží jasnější a úplnější odpovědi. Zároveň naprosto chápu, že pro pozůstalé, kteří přišli o své nejbližší, může být celá situace natolik bolestivá, že se s ní možná nikdy nesmíří," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr.

"Nikdy jsme z celé tragédie nedělali politické téma, nebylo to ani naším cílem. Ale u jednání parlamentní vyšetřovací komise jsme nemohli souhlasit se závěrečnou zprávou. Za hnutí ANO byli ve výboru Helena Válková a Jiří Mašek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zastávali náš pohled na věc jasně a věcně, ale bohužel jsme byli přehlasováni koaličními poslanci. Mrzí nás to. Neumím si představit, čím si musela projít paní Šimůnková. Byla to nepředstavitelná tragédie a hluboce ji lidsky chápu. Těžko spekulovat o přesné pohnutce, proč si vzala život. Ale jedno je jisté –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ stále zůstávají nezodpovězené otázky. A pokud se chceme posunout dál, nesmíme zavírat oči před tím, že některé věci možná nebyly zvládnuty tak, jak měly být. To se týká jak dění, které tragédii předcházelo, tak samotného zásahu, který ale nikdo nerozporoval. Není to o hledání viníka, ale o tom, zda jsme ochotni se z těchto chyb poučit," doplnil Havlíček pro ŽivotvČesku.cz.

Členové komise za ANO nesouhlasili se závěrem, že v postupu při střelbě Davida K. na Filozofické fakultě UK nebyly chyby. Členové komise za ANO Jiří Mašek spolu s Helenou Válkovou vypracovali vlastní oponentní zprávu. Komise nakonec zprávu schválila hlasy sedmi z deseti členů, dva byli proti a jeden se hlasování zdržel.

Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan se následně ohradil proti slovům Válkové, že »udělal chybu, které teď patrně lituje, když hned po události uvedl, že zásah byl v pořádku«. Trval nadále na svých slovech, že »policie předvedla profesionální zásah«.

"Nepovažuji za správné, aby se tato tragická událost politicky zneužívala. Samozřejmě by bylo možné ji využít k tlaku na vládní koalici a tlačit ji do kouta, ale já to neudělám. Myslím si, že existují hranice, které bychom neměli překračovat," pokračoval pro ŽivotvČesku.cz místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Zároveň ale upozornil, že celá společnost –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nejen současná politická reprezentace, ale i ta budoucí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ by si měla uvědomit, že podobné situace nelze podceňovat a nelze je řešit čistě úředně, a to vytvořením »fajfky v kolonce«.

"Šlo o natolik zásadní událost, že musí mít celospolečenskou dohru. Nejen formální, ale i hodnotovou. Protože jsme se s něčím takovým nikdy dříve nesetkali. A právě o to víc je důležité, abychom k tomu přistupovali s respektem, sebereflexí a snahou najít cestu, jak reagovat jako společnost," dodal pro ŽivotvČesku.cz Havlíček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: