Letní počasí do konce týdne, pak přijde teplotní zvrat. Dagmar Honsová upřesnila, kdy se citelně ochladí a oblékneme bundy

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2021

Září je prvním meteorologickým podzimním měsícem, sobota přesto byla teplotně příznivá - v odpoledních maximech bylo možné naměřit i letních 25 stupňů Celsia. Podobný charakter počasí bude pokračovat minimálně do pátku, kdy rtuť na teploměrech může vystoupat ještě o něco výš. Už v polovině září ale přijde zlom, podzim už se začne hlásit o slovo a koncem měsíce by teploty nad 20 stupňů Celsia stoupat neměly. Obzvláště po ránu už bude bunda potřeba. "Ranní teploty vyšplhají jen na 10 až 5 °C, při vyjasnění se budou objevovat přízemní mrazíky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Zatímco koncem srpna počasí vypadalo jako začátek podzimu, v září přišly slunečné dny bez srážek. V sobotu byly teploty přímo letní a do konce týdne mohou šplhat ještě výš nad 25 stupňů Celsia. "Počasí u nás je pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu, která zaručuje jen malou oblačnost a příjemné teploty," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, co během prvního meteorologicky podzimního měsíce způsobuje letní počasí.

Celé září ale teplotně příznivé nebude. Už koncem týdne musíme počítat s přibýváním oblačnosti a přeháňkami, následně se začne ochlazovat a letní teploty se definitivně rozloučí. Ve druhé třetině měsíce už začne přibývat přeháněk. "Bude polojasno nebo skoro jasno, ojediněle přeháňky při přechodně zvětšené oblačnosti," připustila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz

Koncem měsíce už by se teploty neměly k letním 25 stupňům ani přiblížit, především pak po ránu už budou potřeba bundy. "Ranní teploty vyšplhají jen na 10 až 5 °C, při vyjasnění se budou objevovat přízemní mrazíky. Denní teploty vystoupají na 15 až 20 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, kdy dojde ke skutečnému podzimnímu ochlazení.

Přestože dojde k poklesu teplot a přibývání oblačnosti, v tomto měsíci ještě sněhovou nadílku očekávat nemůžeme. "V září jakožto celku to nevypadá, že by v nížinách napadlo. V posledních letech ale nebyla nouze o sněžení už v říjnu," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz svůj odhad, kdy by se v českých nížinách už mohly objevit první sněhové vločky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.