Léto hlásí poločas, živé ploty si žádají ozdravnou kúru
Nejen v českých zahradách jsou živé ploty vysazovány především pro vytvoření přirozené přírodní bariéry k zajištění soukromí, případně se vysazují jako okrasné solitéry pro zkrášlení našeho zeleného království. Jakou péči jim dodat, aby byly dostatečně husté, zdravé a vedle praktické funkce i dobře vypadaly? Právě začátek srpna je dle odborníků na zahrady časem, kdy si živý plot vaši zvýšenou pozornost zaslouží.
Ať už jste pro svou zahradu zvolili listnatý habr, bobkovišeň, buk lesní nebo jehličnatý tis, tsugu či zerav západní, začátkem srpna byste jim měli dopřát ozdravný prostřih. Aby náš živý plot prospíval, je dobré držet se pár základních rad zkušených odborníků.
„Základem je řez celého tvarovaného profilu tak, aby bylo zajištěno dostatečné osvětlení báze (základny) keře, tedy u plotů vyšších než 1 metr řežeme tak, aby se profil tvarování směrem k vrcholu zužoval,“ říká Jakub Víšek ze zahradnického studia JAMI Gardens, který dodává, že právě srpen je ideální pro provedení druhého řezu plotu, třetí je pak případně vhodný na přelomu září až srpna. Zapomínat bychom neměli ani na pravidelnou a dostatečnou závlahu, jakkoliv k tomu zpravidla nekvetoucí živé ploty nevybízejí tak naléhavě, vodu potřebují. Ve chvíli, kdy příliš proschnou, projeví se to poměrně záhy na jejich kvalitě i vzhledu.
Pokud váš živý plot prospívá a nejeví známky nemoci, není třeba jej přihnojovat či používat postřik. „V opačném případě lze ozdravný postřik (například Kristalon + hořká sůl + vybraný přípravek proti houbovým chorobám) aplikovat přímo na list, avšak mimo dny se slunečním svitem,“ upřesňuje Tomáš Peikert ze společnosti Compost, která se specializuje na návrhy a realizace zahrad. Jakub Víšek z JAMI Gardens doplňuje, že jinak stačí porost hnojit ve 2 – 3letých cyklech převážně tabletovým hnojivem, a to při jarní údržbě.
Pokud živým plotům něco nesvědčí, pak je to již zmíněný špatný způsob střihu. Jakub Víšek znovu apeluje: „Základna musí být vždy širší než vrchol. V opačném případě dochází k tzv. vyholování nebo též vyvětvování, tedy ztrátě listových ploch ve spodních partiích plotu. Náprava pak bývá zejména u starších plotů velmi problematická.“ Tomáš Peikert pak radí, nevysazovat v blízkosti živých plotů žádné další dřeviny či traviny, které by mohly vytvářet zbytečné zastínění či by do živého plotu mohly nevhodně vrůstat a tím znesnadňovat základní údržbu.
Zahradnické nůžky nebo plotostřih?
Nářadí, které ke správné údržbě živého plotu použít, je samozřejmě několik. Od jednoduchých zahradnických nůžek, které se však hodí spíš k drobným zástřihům, až po moderní akumulátorovou techniku, která nám práci pomůže zefektivnit a ulehčit.
Patrik Truhlář ze společnosti Husqvarna radí: „Akumulátorové ergonomické plotostřihy lze využívat prakticky na všechny druhy živých plotů. Maximální průměr větve, kterou lze stříhat akumulátorovým plotostřihem, je přibližná tloušťka malíku na ruce. Tvrdé dřeviny jako jsou například habry doporučujeme prostřihávat častěji než ostatní, těm postačí důkladný prostřih 2 x ročně.“ Mezi nesporné výhody akumulátorových výrobků, na které se tradiční výrobce Husqvarna specializuje, patří nízké provozní náklady, tichý provoz a minimální nutnost údržby. „Pro správný chod akumulátorového plotostřihu je nutné udržovat stříhací ostří čisté a namazané. Vhodné je k tomu používat maziva ve spreji. Samotné broušení nůžek však doporučuji nechat na odborných servisech zahradní techniky,“ dodává Patrik Truhlář.
Akumulátorové plotostřihy lze samozřejmě uplatnit nejen u živých plotů, ale také u solitérních keřů či stromů, u kterých vytváříme umělečtěji pojaté tvary ve stylu například japonských zahrad. Zde už pak spíše záleží na míře vaší zručnosti a vkusu.
Plotostřih HUSQVARNA 136LiHD45, 5 159 Kč (vč. DPH), více na www.husqvarna.cz
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.